Prešov hľadá spôsoby zníženia ceny za futbalový štadión

PrešovSpravodajstvo

Kolaudácia priestorov by sa mala začať na jeseň.

V metropole Šariša pokračuje výstavba Futbal Tatran Arény (FTA). Mesto informovalo, že aktuálne bola dokončená hrubá stavba a realizujú sa tzv. remeslá. V rámci výstavby došlo k navýšeniu sumy, hovorca mesta Michal Hudák však uviedol, že naďalej hľadajú možnosti, ako cenu znižovať.

Predpokladaná hodnota aktuálneho  navýšenia je približne 1,5 milióna eur. Na základe rokovaní so zhotoviteľom sme dospeli k dohode na termíne ukončenia do februára 2025, čo je z hľadiska otázky príprav na majstrovstvá Európy do 21 rokov akceptovateľný dátum.“

Prvá časť projektu je financovaná z prostriedkov župy, druhá zo zdrojov mesta. Vyššiu sumu si vyžiadalo viacero faktorov.

„Jedným z dôvodov navýšenia ceny prác boli nepredvídateľné okolnosti pri realizácii stavby. Jednalo sa napríklad o zmes škváry so zeminou, ktoré boli objavená v priebehu prác, bolo taktiež potrebné vykonať búracie práce, ktoré boli bývalým vedením FTA síce uhradené ale zo strany dodávateľa podľa nás neboli vykonané. Tu si kompenzácie vymáhame súdnou cestou,“ doplnil hovorca.

Foto
Výstavba štadióna sa predražila / Futbal Tatran Aréna

Zvýšenie výdavkov spôsobila podľa mesta aj nedôslednosť pri spracovaní projektovej dokumentácie, čím došlo k nevhodnému naprojektovaniu  parkoviska pre osobné autá na Čapajevovej ulici. Preto je nevyhnutné urobiť pod týmto parkoviskom úplne novú skladbu podložia.

„Vyššie výdavky budú súvisieť aj s finančne nárazovo náročnejšou investíciou do LED osvetlenia, ktoré ale z dlhodobého hľadiska predstavuje ekonomicky udržateľnejšiu a úspornejšiu variantu. Tento typ osvetlenia má oveľa dlhšiu životnosť, nižšiu spotrebu elektrickej energie a nižšie náklady na údržbu, ako napríklad výbojkové svetlá. Predpokladaná návratnosť tejto investície je v horizonte do desať rokov,“ uzavrel Hudák. 

Kolaudácia priestorov by sa mala začať na jeseň a skončiť na jar budúceho roka.

Komentáre