Prešov má nový prírodný výstupný chodník Tri jarky

PrešovSpravodajstvo

Mesto Prešov odovzdalo do užívania výstupný chodník Tri jarky v Lesoparku Borkút. Nový prírodný chodník vedie z lokality Za Kalváriou až na Malkovskú hôrku, slúži pre peších aj pre cyklistov.

Foto
Lesopark Borkút je situovaný na východných svahoch Šarišskej vrchoviny, v masíve ohraničenom údoliami riek Svinka a Torysa / FB Mesto Prešov

„Mesto Prešov odovzdalo v uplynulých dňoch do užívania výstupný chodník Tri jarky v Lesoparku Borkút. Nový prírodný chodník vedie z lokality Za Kalváriou až na Malkovskú hôrku a slúži pre peších aj pre cyklistov," informoval hovorca mesta Vladimír Tomek. Lesopark Borkút je situovaný na východných svahoch Šarišskej vrchoviny, v masíve ohraničenom údoliami riek Svinka a Torysa.

„Spolu s rekreačnými plochami v lokalitách Kyslá Voda a Cemjata ide o najväčšiu prírodnú rekreačnú zónu na území mesta Prešov. Prostredie lesoparku výrazne zatraktívni nový prírodný výstupný chodník Tri Jarky v celkovej dĺžke viac ako 4,1 kilometra, ktorý vedie až na najvyšší bod lesoparku Malkovskú hôrku 481 metrov nad morom," priblížil Tomek.

Foto
Práve takýchto cestičiek potrebujeme v meste viac, aby sme ponúkli obyvateľom aj inú alternatívu v porovnaní s klasickými asfaltovými cyklochodníkmi či chodníkmi, povedala pri otváraní chodníka primátorka Andrea Turčanová / FB Mesto Prešov

„Výstupný chodník Tri jarky je od začiatku až do konca kompletne prírodný, vďaka čomu je zásah do prirodzeného lesného prostredia len minimálny. Práve takýchto cestičiek potrebujeme v meste viac, aby sme ponúkli obyvateľom aj inú alternatívu v porovnaní s klasickými asfaltovými cyklochodníkmi či chodníkmi," uviedla primátorka Andrea Turčanová.

Parametre trasy sú prispôsobené na pohyb bicyklov, no bude môcť byť využívaná aj chodcami. Pri trase sú umiestnené informačné tabule s mapou a popisom tratí, ako aj smerové šípky v mieste krížení komunikácií.

Zhotoviteľom je spoločnosť TWX. Celková cena projektu je 14 710,25 eura s DPH. Projekt bol realizovaný vďaka dotácii z Prešovského samosprávneho kraja vo výške 12 000 eur. Zvyšná suma je financovaná z rozpočtu mesta Prešov.

Zdroj: TASR

Komentáre