Prešov má sto priechodov pre chodcov s LED osvetlením. Zvyšuje sa tým bezpečnosť občanov

PrešovSpravodajstvo

Zároveň sa zlepšujú parametre verejného osvetlenia.

V blízkosti polikliniky na Levočskej ulici v Prešove a priľahlej Záhradnej ulici sa nachádza frekventovaný priechod pre chodcov, ktorý má samostatné LED osvetlenie. Občania sú najmä vo večerných a nočných hodinách lepšie viditeľní pre vodičov.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, samospráva chce takýmto spôsobom zvyšovať nielen bezpečnosť chodcov, ale aj zlepšovať parametre verejného osvetlenia:

„Spolu s priechodom pre chodcov na Levočskej ulici sa na území mesta Prešov nachádza presne sto priechodov, ktoré sú osvetlené pomocou moderných LED svietidiel.“

Foto
Jeden z priechodov pre chodcov s LED osvetlením / Mesto Prešov

Výber lokality pri poliklinike na Levočskej ulici súvisí s rekonštrukciou križovatky Levočská – Obrancov mieru, ktorá bola ukončená vo februári tohto roka.

„Na osvetlenie boli použité moderné LED svietidlá určené pre zvýraznenie osôb prechádzajúcich po priechode, ktoré boli vyvinuté pre priechody v mestách a obciach. Optika svietidiel je špeciálne prispôsobená na osvetlenie priechodov a ich intenzita je násobne vyššia oproti osvetleniu okolitého prostredia, vďaka čomu sa výrazne zvyšuje bezpečnosť prechádzajúcich chodcov,“ uviedol Tomek.

Vodiči vďaka LED osvetleniu vidia chodcov v takzvanom pozitívnom kontraste, teda sú veľmi dobre osvetlení v porovnaní s okolitým prostredím a samotnou cestou.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre