Prešov má za sebou víkend, na ktorý tak skoro nezabudne

PrešovSpravodajstvo

Piatkový požiar si vyžiadal sedem obetí na ľudských životoch.

Hasiči v sobotu (7.12.) večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piatok (6.12.) k výbuchu plynu. Ten si vyžiadal sedem obetí, jedna osoba je stále nezvestná. Najvyššie štyri podlažia 12-poschodového bytového domu sú nestabilné a staticky nebezpečné. Podľa statikov je potrebné ich zbúrať. „Vrchné poschodia sú staticky nestabilné, čiže to musí ísť dole. Visia tam panely zo steny, ktoré môžu kedykoľvek spadnúť, takže je to veľmi nebezpečné,“ uviedol v nedeľu po zasadnutí krízového štábu statik Jozef Polák.

V prípade padli aj prvé obvinenia. Polícia obvinila v súvislosti s piatkovým (6.12.) výbuchom plynu v jednom z prešovských bytových domov troch ľudí z trestného činu všeobecného ohrozenia. Prokuratúre predložila podnet na ich väzobné stíhanie. V nemocnici ešte zostávajú dvaja pacienti „Od nešťastnej udalosti ošetrili naši zdravotnícki zamestnanci 17 pacientov, medzi nimi aj jedného z hasičov. Našťastie išlo prevažne o ľahké poranenia,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková. Hospitalizovaná podľa nej zostáva jedna pacientka na oddelení úrazovej chirurgie a dieťa v sprievode matky na oddelení pediatrie. „Všetci sú mimo ohrozenia života. Jedného muža sme už z nemocnice prepustili,“ informovala Cenková.

Uhasenie požiaru hasiči vyhlásili až v sobotu ráno a na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych hasičov s takmer 40 kusmi hasičskej techniky. Široká verejnosť sa zomkla aby pomohla poškodeným, ktorí prišli kvôli požiaru o všetko. Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zaznamenal prvé hlásenie 6.12.2019 o 12.12 hod. O 12.15 dostali hlásenie o poškodení plynovodu firmou realizujúcou výkopové práce, po 6 minútach dostali hlásenie, že došlo k explózii. Počas zásahov hasičov boli pracovníci SPP súčinní. „Je veľa scenárov, ku ktorým je v súčasnosti predčasné sa vyjadrovať vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie. Nedá sa vylúčiť ani potvrdiť netesnosť bytových rozvodov plynu, poruchy spotrebičov ani súvis s poškodením plynovodu na ulici pred obytným domom,“ povedal o možných dôvodoch hovorca SPP Milan Vanga.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre