Prešov pripravuje intenzívny investičný rok

PrešovSpravodajstvo

Okrem iného bude hostiť európske podujatie.

Mestá a obce trápi nedostatočné financovanie, čo bude mať aj v tomto roku vplyv na ich fungovanie a zabezpečovanie dôležitých úloh. Výnimkou nie je ani metropola Šariša, ktorá má síce schválený rozpočet, mesto však muselo pristúpiť k navýšeniu daní a poplatku za komunálny odpad. Primátor František Oľha pre Košice Online uviedol, že práve neisté obdobie z pohľadu financovania je jednou z najväčších výziev:

Ďalšou vážnou výzvou do roku 2025 je dokončenie a sprevádzkovanie futbalového štadióna a usporiadanie Majstrovstiev Európy vo futbale, čo so sebou nesie značné finančné náklady pre mesto Prešov, ale finančné výnosy takmer žiadne. Takže aktuálne počítame, koľko táto propagácia Slovenska v rámci celej Európy a celého sveta bude stáť naše mesto.“

Vedenie mesta pripravuje jeden z najintenzívnejších investičných rokov v histórii. 

„Z verejných zdrojov len pod mestom – bez mestských spoločností – pripravujeme investície vo výške viac ako 30 miliónov eur. Ak k tomu zarátame štart investícií v Dopravnom podniku a v Technických službách, tak by sa na území mesta malo preinvestovať odhadom 50 miliónov eur. Čo toto mesto zažívalo bežne v horizonte piatich až siedmich rokov, tak my pripravujeme na najbližšie dva roky,“ doplnil primátor.

Foto
Investície sa týkajú aj dopravného podniku / KOŠICE ONLINE

Samospráva pripravuje rekonštrukciu zbrojnice dobrovoľných hasičov, výstavbu skejtparku či kompletnú výmenu zelene v centre mesta a úplnú revitalizáciu stromoradí. Tieto opatrenia majú podľa Oľhu prispieť ku skrášleniu okolia:

„Samozrejme, veľkou výzvou je oprava všetkých chodníkov a ciest od železničnej stanice, cez centrum mesta až k futbalovému štadiónu, aby sme reprezentovali v rámci Európy exkluzívnym vzhľadom mesta.“

Dôležité sú aj plánované investície do škôl, fotovoltaiky, kultúry, športovej infraštruktúry či dopravy. 

„Najdôležitejšie, čo sa týka dopravy, budú projekty týkajúce sa katastrofálneho stavu mostov, ktorý tu roky bol. V minulom volebnom období sa začal riešiť, prvý bol most ponad železnicu, Čierny most a postupne prichádzajú ďalšie. Chceli by sme preto začať s búraním a rekonštrukciou Mosta Jána Pavla, naplánované máme mosty na Sídlisku 3, Bajkalská a v centre mesta Požiarnická 1 a 2,“ uzavrel primátor.

Všetky investície podľa neho prinesú výrazné zvýšenie kvality života obyvateľov a rozvoj mesta.

Komentáre