Prešov sa zapája do Európskeho týždňa mobility

PrešovSpravodajstvo

Hlavnou témou aktuálneho ročníka je „Čistejšia doprava pre všetkých.“

Od budúceho týždňa sa aj Prešovčania môžu zapojiť do Európskeho týždňa mobility, ktorý potrvá od 16.9.2020 do 22.9.2020. Prešov sa zároveň zaviazal k takzvanej Charte 2020. Hlavnou témou aktuálneho ročníka Európskeho týždňa mobility je „Čistejšia doprava pre všetkých.“ Svoje motorové vozidlá preto môžete nechať zaparkované doma a využiť ekologickejší spôsob prepravy.

„Som veľmi rada, že nášmu mestu ako členovi záujmového združenia miest a obcí pre trvalo udržateľnú energetickú efektívnosť - CITENERGO sa vlani podarilo schváliť Akčný plán pre udržateľnú energiu a zmenu klímy mesta Prešov. Postupne sa preto snažíme prispievať k znižovaniu emisií budovaním nových cyklochodníkov a motivovať ľudí k využívaniu nemotorovej dopravy. Verím, že aj vďaka Európskemu týždňu mobility, do ktorého sa každoročne zapájame, prispejeme k zlepšeniu stavu životného prostredia a odľahčeniu dopravnej situácie v meste,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Počas aktuálneho ročníka Európskeho týždňa mobility budú môcť obyvatelia Prešova a návštevníci mesta využiť bezplatné cestovanie v celej sieti mestskej hromadnej dopravy. Stačí, aby sa počas celého týždňa od 16. do 21. septembra 2020 preukázali platným vodičským preukazom a technickým preukazom svojho osobného motorového vozidla.

Foto
Kolobežky sú v ostatnom čase veľmi populárnou a ekologickou formou presunu aj v metropole Šariša / TASR

Ulica 17. novembra bez áut

Európsky týždeň mobility zavŕši v utorok 22.9.2020 tradičné podujatie s názvom Deň bez áut, počas ktorého bude cestovanie v MHD bezplatné pre všetkých ľudí. V tento deň si cestujúci po nastúpení do autobusov alebo trolejbusov MHD nemusia označovať svoje cestovné lístky.

Súčasťou Dňa bez áut bude aj dočasná krátkodobá uzávierka ulice 17. novembra, ktorá bude slúžiť výlučne pre cyklistov, chodcov a pre verejnú dopravu. Ulica bude uzavretá pre automobilovú dopravu v úseku od križovatky s Kúpeľnou až po križovatku s Francisciho ulicou.

22.09.2020 od 10.00 hod. budú na pešej zóne v centre mesta pripravené aktivity ABC - Centra voľného času a prešovskej mestskej polície pre žiakov a študentov zamerané na dopravné témy a s tým súvisiacu prevenciu. Dlhodobým opatrením bude umožnenie prejazdu cyklistov v protismere zjednosmernených miestnych komunikácií na ulici Janka Borodáča a na Hviezdoslavovej ulici.

Mesto Prešov každoročne prispieva k zlepšovaniu klímy a znižovaniu uhlíkovej stopy aj aktívnou účasťou v rámci kampane Do práce na bicykli, ktorá bola z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 presunutá na mesiac september. 

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre