Prešov sprístupňuje internáty pre infikovaných zdravotníkov

PrešovKoronavírus

Proti koronavírusu sa okrem armády mobilizujú aj stredoškolskí zdravotníci.

V boji proti koronavírusu pomáhajú všetci uvedomelí občania, ukážkovým príkladom sú napríklad študenti zdravodníctva. Vyplýva tak zo stredajšieho (14.10) rokovania krízového štábu Prešovského samostatného kraja (PSK). Zaoberali sa aj tým, že potom, ako študenti opustia internáty z dôvodu dištančnej formy štúdia, sa do konca týždňa vyprázdnia krajské internáty. Tie chce župa poskytnúť pre zamestnancov v sfére zdravotníctva a armády, ktorí majú podozrenie na prítomnosť koronavírusu. Úrad PSK tiež informuje, že karanténne ubytovanie má byť k dispozícii aj v popradskej ubytovni.

 

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/PresovskyKraj

Mladí na pomoc

Kapacity sa uvoľnia aj vo Vranove nad Topľou a vo Svidníku podobne, ako to bolo počas prvej vlny ochorenia COVID-19. Ján Furman, vedúci odboru školstva PSK hovorí, že aktuálne je k dispozícii na pomoc 274 končiacich študentov zdravotníckych škôl. Títo žiaci môžu pomôcť nielen armáde, ale aj vyštudovaným zdravotníkom.

„Tí by mohli byť k dispozícii najmä pri triáži pacientov. A to v prípade výpadku personálu v zdravotníckych, ale aj sociálnych zariadeniach. O pomoc s posilnením zdravotníckych kapacít z radov študentov chceme požiadať aj Prešovskú univerzitu v Prešove,“ spresnil predseda PSK Milan Majerský.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Dištančne k zábave

Prešovský kraj zaznamenal pozitívnych zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb, akými sú napríklad Domov pre seniorov v Starej Ľubovni (4), Senior dom Svida vo Svidníku (1) a tiež Centrum sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove (1). Krízový štáb PSK nerozhodol obmedziť autobusovú dopravu, premáva v bežnom režime, no za sprísnených hygienických opatrení, ktoré potláčajú epidémiu. Knižnice, múzeá i galérie sú v súčasnosti stále otvorené. Avšak divadlá odohrali svoje posledné predstavenia. Oddnes sa budú snažiť hrať pre publikum prostredníctvom internetu. PSK deklarovalo, že celá samospráva je dobre pripravená a má dostatočné množstvo osobných ochranných pracovných prostriedkov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre