Prešov uhradí takmer 800-tisíc eur za oprávnené náklady na práce po výbuchu na Mukačevskej

PrešovSpravodajstvo

Prípadom sa zaoberá aj NAKA.

Mesto Prešov uhradí náklady spojené so záchrannými prácami po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici. K tragédii došlo v decembri minulého roka. Samospráva preplatí faktúru od spoločnosti, ktorá vykonávala záchranné práce, len do výšky uznanej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) Žilinskej univerzity v Žiline.

„Znalecký posudok je na sumu 781 029,08 eura. Je to suma, ktorú mesto vyplatí spoločnosti Matijka, lebo to máme podložené, myslím si, že najrenomovanejším znaleckým ústavom, ktorý na Slovensku máme a táto suma je nespochybniteľná. Boli firmy, ktoré tvrdili, že by to vedeli urobiť podstatne lacnejšie, tak máme to čierne na bielom, že lacnejšie sa to urobiť nedalo,“ vyhlásila primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Znalecký ústav podľa mesta skonštatoval, že jednotkové ceny spoločnosti Matijka sú nižšie o 3,1 percenta až 25,7 percenta v porovnaní s jednotkovými cenami rovnakých položiek v cenníku spoločnosti Cenekon za druhý polrok 2019.

Foto
Po bytovke zostala len železobetónová základová doska / TASR

Turčanová uviedla, že spoločnosť vystavila mestu prvú faktúru v trochu vyššej sume, ale radnica ju konzultovala s právnikom:

„Jeho stanovisko je, že rozdiel v cene bol spôsobený nesprávnym rozpočtárskym postupom. Nevznikol vo faktickom skutkovom nevyhotovení prác alebo v zlých množstvách, ale v nesprávnom zaradení vykonaných prác, to znamená v názve položiek, ako boli zaradené.“

Spoločnosť doručila mestu dve faktúry, ktoré súviseli so záchrannými prácami na Mukačevskej. Tie boli vystavené na viac ako milión eur, konkrétne prvá na vyše 800-tisíc eur a druhá na približne 215-tisíc eur, ktorú mesto vrátilo. Samospráva v zmysle záverov znaleckého posudku uhradí iba spomenutú sumu a zostatok vo výške viac ako 237-tisíc eur neuznáva.

„Má to v rukách taktiež môj právnik. Viem, že mesto s ním v utorok (3.8.) prostredníctvom e-mailu komunikovalo. Nateraz by som sa k tomu tak vyjadril, keďže je to veľmi horúca informácia,“ reagoval majiteľ firmy Peter Matijka.

NAKA

Prednostka mestského úradu Alexandra Chapčáková potvrdila, že prípadom sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA):

„Sme plne súčinní a predložili sme všetky požadované doklady. Teraz sa k týmto podkladom pridá ešte aj znalecký posudok. Postupovali sme so zákonom o civilnej ochrane. Mali sme mimoriadnu situáciu. Bez domova bolo viac ako 500 ľudí z okolitých bytov. Nechajme to na ukončenie vyšetrovania NAKA, nepredbiehajme.“

Mesto údajne nemalo právny titul na poverenie spomenutej firmy na vykonanie búracích prác a odvoz sutín. Radnica doposiaľ za záchranné práce súvisiace s odstraňovaním následkov mimoriadnej udalosti zo 6. decembra 2019 uhradila sumu vo výške približne 470-tisíc eur, ktorá zahŕňa platby pre všetky zúčastnené spoločnosti vrátane 250-tisíc eur pre firmu Matijka.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre