Prešov zatvára telocvične a bazény pre verejnosť, PSK zabezpečuje dezinfekciu autobusov prímestských spojov

PrešovKoronavírus

Prinášame vám prehľad dôležitých opatrení zavedených na území Prešovského kraja.

Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky nariadil viacero preventívnych opatrení, ktorými by sa malo predísť šíreniu nového koronavírusu. Tými sa riadia aj samosprávne kraje či mestá a obce, ktoré tiež zavádzajú niekoľko nariadení. Výnimkou nie je ani metropola Šariša, ktorá od dnešného dňa zatvorila telocvične a bazény pre verejnosť.

„Mesto Prešov ruší spoločenské, kultúrne a športové podujatia, ktorých je organizátorom. Zároveň odporúča právnickým a fyzickým osobám – podnikateľom na území mesta Prešov obmedziť hromadné podujatia, pri ktorých by mohlo dôjsť k šíreniu ochorenia. Plánované podujatia sa presúvajú na náhradné termíny. Presúva sa termín finálového kola súťaže Talent základných škôl regiónu Šariš, rovnako aj plánované oslavy MDŽ pre seniorov, Deň učiteľov či Metodický deň,“ informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Na území mesta Prešov platí zákaz návštev v zariadeniach pre seniorov, denných centrách a v stacionároch. Do odvolania budú zatvorené komunitné centrá, pričom sa rušia aj školské výlety a exkurzie, dočasne aj výučba v základných umeleckých školách. Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová vyzvala školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a tiež zariadenia pre seniorov na zavedenie preventívnych odporúčaní, ktoré nariadil rezort zdravotníctva.

„Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) pravidelne udržiava čistotu v celom svojom vozovom parku. Počas najbližších dní však bude preventívne prebiehať aj dodatočná dezinfekcia interiéru autobusov a trolejbusov nad rámec požadovaných opatrení z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, a to pomocou tlakových parných čističov a dezinfekčných postrekov. DPMP zároveň informuje cestujúcich  o preventívnych opatreniach a odporúčaniach na zníženie rizika infekcie,“ vysvetlila Šitárová s tým, že aj v Prešove platí zákaz návštev v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch a vo väzniciach.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Krízový štáb zasadal aj na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý tiež prijal preventívne opatrenia. Tie sa týkajú aj škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Od pondelka 9. marca sa nariaďuje povinná dvojtýždňová karanténa tým zamestnancom a žiakom, ktorí v uplynulých dňoch boli v krajinách s výskytom koronavírusu. „Školám sa tiež až do odvolania zakazuje organizovanie akýchkoľvek výletov, exkurzií, aktivít Erasmus+ a iných podujatí v zahraničí. Osobitný režim bude platiť aj pre kultúrne inštitúcie PSK. Od 10. marca pre verejnosť kraj zatvára všetky svoje kultúrne zariadenia až do odvolania,“ uviedla referentka Oddelenia komunikácie a propagácie PSK Ivana Ondriová.

Na území PSK sa zároveň realizuje aj dezinfekcia vozidiel regionálnych prímestských spojov. „Opatrenia sa týkajú všetkých župných dopravcov SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty. Dezinfekcia  autobusov sa zabezpečí v čase prestoja vozidiel a zákrok nenaruší bežnú prevádzku dopravcu. Prijaté opatrenia majú ochrániť cestujúcich i zamestnancov,“ dodala Ondriová s tým, že Úrad PSK zároveň od 9. marca ruší všetky prijatia zahraničných delegácií a hostí v organizáciách vo svojej pôsobnosti a cesty svojich zamestnancov do zahraničia.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre