Prešovčania majú k dispozícii nové cykloprístrešky

PrešovSpravodajstvo

Záujemcovia si môžu zapožičať elektronické čipy.

Mesto Prešov v týchto dňoch začalo prevádzkovať cykloprístrešky. Záujemcovia si môžu na jeden deň alebo na celý rok zapožičať elektronické čipy. Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek informoval, že osem cykloprístreškov sa nachádza na rôznych miestach:

„Elektronický systém v týchto zariadeniach sme nastavili tak, aby bola zabezpečená ich nepretržitá prevádzka. Ostrá prevádzka v praxi znamená, že svoj bicykel si môžu ľudia uskladniť alebo vyzdvihnúť v prístrešku kedykoľvek – 24 hodín denne.“

Cykloprístrešky boli dokončené na jeseň minulého roka ako pokračovanie projektu Central MeetBike. Športovci môžu svoje bicykle zaparkovať v ktoromkoľvek z nich v rôznych častiach mesta, pričom do jedného prístrešku je možné uložiť 16 až 28 bicyklov a v každom z nich je jeden servisný stojan.

Foto
Cykloprístrešok / Mesto Prešov

„Aj takýmto spôsobom sa nám darí zvyšovať atraktivitu cyklistickej dopravy v meste Prešov. Prístrešky pre bicykle poskytnú komfort pre všetkých ľudí, ktorí si potrebujú bezpečne a rýchlo odložiť svoj bicykel,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Lokality na umiestnenie cykloprístreškov boli podľa Tomeka vybrané na základe požiadaviek obyvateľov:

„Jeden cykloprístrešok mal pôvodne vyrásť aj na Jarkovej ulici, avšak z dôvodu jej prebiehajúcej rekonštrukcie sme ho presunuli k Prešovskej univerzite, kde vďaka tomu majú študenti k dispozícii až dva prístrešky.“

Súčasťou cykloprístreškov sú solárne panely s osvetlením, kamerový systém a elektronické uzamykanie. Cyklisti si môžu zapožičať čip v Klientskom centre v budove Mestského úradu na Jarkovej ulici.

Projekt s názvom Kryté parkovacie zariadenia pre bicykle v meste Prešov bol zrealizovaný prostredníctvom nenávratného finančného príspevku z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, pričom bol vyčíslený na viac ako 286-tisíc eur. Samospráva sa spolupodieľala na financovaní tohto projektu piatimi percentami z celkovej sumy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre