Prešovčania po žrebe opäť odhodlaní zabojovať o postup zo skupiny

PrešovŠport

Žreb hlavnej súťaže Ligy majstrov hádzanárov 2019/2020.

Vlani na začiatku decembra smútili hádzanári Tatrana Prešov, keď im tesne ušiel postup zo základnej skupiny Ligy majstrov. Dosiahnuť túto métu sa pokúsia aj v sezóne 2019/2020. Po štvrtkovom viedenskom žrebe najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže mužských klubov, ktorý ich opäť zaradil do C-skupiny, kde im budú robiť spoločnosť tímy IK Sävehof (Švéd.), Riihimäen Cocks (Fín.), HC Eurofarm Rabotnik Bitola (Maced.), Bidasoa Irun (Šp.) a Sporting CP Lisabon (Portug.), sú Prešovčania opäť odhodlaní zabojovať o jednu z dvoch postupových priečok do vyraďovacej fázy.

„V skupinovej fáze Ligy majstrov niet slabých súperov. Ide o mužstvá, ktoré sú šampiónmi či vicešampiónmi svojich krajín. Na prvý pohľad možno skupina vyzerá jednoducho, ale netreba sa nechať zmiasť. Každé z mužstiev bude predovšetkým doma veľmi nepríjemné. Zápasy u súperov nebudú jednoduché a netreba sa nechať uniesť tým, že pre verejnosť sú to podľa názvov o trochu menej známe hádzanárske kluby. Treba byť koncentrovaní a ísť krok za krokom. Rozhodne však takisto ako v predchádzajúcich sezónach chceme uspieť. Urobíme všetko pre čo najlepšie umiestnenie, aby sme v skupine zabojovali o postup," uviedol po žrebe v Erste Campus vo Viedni aj s dávkou opatrnosti tréner Šarišanov Slavko Goluža.

Úradujúceho slovenského šampióna pred rokom žrebovali z posledného IV. koša, tentoraz figuroval v II. koši spolu s Čechovskými Medveďmi z Ruska, čo tiež naznačuje, že Prešov by mal patriť k hlavným adeptom na postup. „Máme skupinu, o ktorej by mnohí povedali, že je hrateľná. To je určite dobré, keďže aj minulý rok bolo naším cieľom zabojovať o prvé dve priečky, čo nám napokon o máličko ušlo. Určite urobíme z našej strany všetko, aby sme boli úspešní a zabojovali o postup. Aj keď sme sa ocitli v spoločnosti veľmi nepríjemného švédskeho majstra Sävehofu, ktorý prekonal Kristianstad, a to sa nedá podceniť. Rovnako to platí aj pre ostatné družstvá. My si musíme predovšetkým postrážiť body doma, ktoré nám v minulej sezóne chýbali. Zároveň chceme podobne ako naposledy brať body aj zo súperových ihrísk. Ide o Ligu majstrov, najlepšiu európsku súťaž. Tešíme sa na to, že sme jej účastníkmi a budeme môcť privítať mužstvá z rôznych krajín," povedal k vyžrebovaniu generálny manažér Tatrana Miroslav Benický.

Foto
Hádzanári Tatrana Prešov / TASR

Prešovskí hádzanári majú z vyžrebovaných súperov z vlaňajška skúsenosti len so Sportingom Lisabon. Práve portugalský tím postúpil pred rokom z "céčka" na úkor Tatrana, keď pri rovnosti bodov mal o kúsok lepšiu bilanciu vzájomných duelov. Zverencov Golužu budú mať príležitosť zmerať si sily aj s jediným nováčikom v LM, ktorým je macedónsky Eurofarm Rabotnik. Čaká ich tiež zaujímavá konfrontácia so španielskym víťazom Ligy majstrov spred 25 rokov. Bidasoa Irun sa do najprestížnejšej kontinentálnej súťaže vracia po štvrťstoročí.

Žreb v Erste Campus určil zloženie aj ďalších troch skupín. Podľa súčasného formátu, ktorý má v súčasnej podobe za sebou už štyri edície a pred sebou poslednú, sa bude hrať najskôr skupinová fáza (4 skupiny), potom dve kolá vyraďovacej časti a turnaj Final Four. V základnej A- a B-skupine (s elitnou 16-kou nasadených klubov) bude účinkovať po osem tímov, ktoré sa stretnú systémom každý s každým doma - vonku. Ich víťazi sa priamo kvalifikujú do štvrťfinále, posledné dve družstvá v súťaži skončia a zvyšných desať pokračuje v prvom kole (osemfinálovej) vyraďovacej fázy. V šesťčlenných C- a D-skupine sa stretnú družstvá navzájom doma - vonku. Prvé dva z každej skupiny odohrajú semifinále play-off o dve miestenky do prvého kola vyraďovacej časti. Ostatné družstvá ďalej nepokračujú. Do úvodného kola vyraďovacej fázy sa teda kvalifikuje 10 klubov (2. - 6. z A+B-skupiny) a 2 (víťazi semifinále play-off z C+D-skupiny), ktoré utvoria šesť dvojíc a v dvojzápasoch (doma - vonku) budú bojovať o šesť miesteniek do ďalšej fázy. Tam sa pridajú už aj dva priamo kvalifikované tímy - víťazi "áčka" a "béčka", nasledovať bude klasické štvrťfinále o účasť na turnaji Final Four.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre