Prešovčania produkujú viac odpadu. Poplatky v budúcom roku opäť stúpnu

PrešovSpravodajstvo

Frekvencia vývozu sa zmenila.

Na ostatnom mestskom zastupiteľstve v metropole Šariša sa poslanci venovali aj informatívnej správe o nakladaní s odpadmi. Viacerí boli z aktuálnych čísel prekvapení, pretože zo správy vyplýva, že Prešovčania za deväť mesiacov tohto roka vyprodukovali o tisíc ton viac komunálneho odpadu ako za celý vlaňajšok.

Zmesový komunálny odpad narástol o 442 ton, biologicky rozložiteľný kuchynský odpad o 207 ton, odpadový textil a šatstvo o 16 ton a zelený odpad o 448 ton. Keď sa dostávame do porovnania s rokom 2021, aj napriek tomu, že máme na území mesta Prešov o približne 2800 obyvateľov menej oproti roku 2023 a ešte viac oproti ostatným predchádzajúcim rokom, množstvo komunálnych odpadov nám vzrástol,“ povedala vedúca Odboru životného prostredia Mestského úradu v Prešove Dagmar Vojteková.

Napriek tomu, že frekvencia vývozu odpadu v Prešove sa zmenila, niektorí poslanci s tým nie sú spokojní. Od budúceho roka má byť systém nastavený tak, aby reflektoval zapojenie sa občanov do množstevného zberu s komunálnym odpadom pri rodinných domoch. Plénum však poukázalo na to, že dve tretiny obyvateľov žijú v bytovkách. Obmedzený vývoz zasiahol napríklad Táborisko či Šalgovík.

„Ja si myslím, že nebolo to dobre pripravené a teraz by sme mali myslieť na všetkých. Taký istý je obyvateľ a platí dane aj ten, čo netriedi alebo tí, čo napríklad plienkujú deti a nemali čas sa pripraviť, či už kúpou väčšej nádoby, alebo nejakým iným spôsobom. Ja preto navrhujem doplniť do uznesenia bod B, a teda vrátiť to de facto do pôvodného stavu,“ uviedol poslanec Lukáš Anderko.

Foto
Prešovčania produkujú viac odpadu (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Diskusia sa následne dostala k efektívnosti samotného vývozu odpadu. Primátor František Oľha tak doplnil informácie o nákladoch pre Technické služby, pričom sú aj pri obmedzenom vývoze podľa neho len na naftu. Poslanci sa však zhodli na tom, že je potrebné prijať optimalizačné opatrenia pre Technické služby, či už ide o logistiku, alebo frekvenciu. Primátor vysvetlil, že doteraz neprijal žiaden návrh od poslancov na zlepšenie situácie:

„Keď sa spýtate, aký projekt sme dostali na nakladanie s odpadmi, je to nula. Presne tam vidno priority, aké kto má, pripravujeme nové projekty, začíname úplne od nuly a robíme všetko pre to. Čo sa týka bytových domov, vidíte, že sme spustili projekt klietkovania. Aký bol zámer a aká bola stratégia bývalého vedenia na klietkovanie odpadov na sídliskách? Nulová. Bývalé vedenie sa odpadom určite venovať nechcelo.“

V roku 2022 bol pritom poplatok za odpad 29 eur, vlani 49 a tento rok 55 eur. Oľha preto spomenul i to, či sa poplatok za odpad bude v roku 2025 opäť zvyšovať:

„Vypočítame to teraz a pôjde to do najbližších komisií. Nebude sa zvyšovať tak rapídne. Ale treba sa, samozrejme, poďakovať všetkým, ktorí boli zodpovední za to, že nám o 40 percent navýšili poplatky. Takže poplatky, ktoré boli vysúťažené na celé obdobie zmluvy za 80 eur, sú dnes 110 eur za tonu odpadu. Technické služby aj dvojtýždňový zvoz odpadu len kompenzuje veľmi kvalitne upravenú zmluvu v roku 2022, ktorá bola zverejnená až v decembri 2022, keď ste už všetci boli poslancami.“

Vojteková uzavrela debatu tým, aký by mal byť adekvátny poplatok za odvoz odpadu:

„Pri 47-percentnej vytriedenosti komunálnych odpadov máme 290 kilogramov na občana a jedna tona vychádza na 220 eur, tak sme niekde v nejakej dimenzii, že ten občan, keď to podelím tých 290 delené 365 dní za rok, tak vám vyjde, koľko občan vyprodukuje priemerne na deň, a teda adekvátne si k tomu viete vypočítať, aký poplatok by mal skutočne platiť tento občan. A určite to nie je tých 55 eur, ale sme niekde úplne inde.“

Technické služby mesta potvrdili, že pri danom nakladaní s odpadom sa im tržby znížia o približne 70-tisíc eur.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre