Prešovčania protestovali za dostavbu severného obchvatu

PrešovSpravodajstvo

Podľa rezortu dopravy to neurýchli samotný proces.

Na Vranovskej ulici v prešovskej mestskej časti Nižná Šebastová sa včera (23.3.) popoludní uskutočnilo protestné zhromaždenie. Demonštranti na niekoľko minút obmedzili dopravu na priechode pre chodcov pri tamojšom cintoríne. Obyvatelia žiadajú rýchlejšiu dostavbu II. etapy rýchlostnej cesty R4 – severného obchvatu mesta.

„Je čas, aby sme sa všetci v Prešove a okolí spojili pre dobudovanie II. etapy R4 a následne celého úseku až po štátnu hranicu s Poľskom,“ vyhlásil René Polačok, predseda OZ Náš Prešov, ktoré sa dlhodobo venuje problémom dopravnej infraštruktúry v metropole Šariša aj v celom kraji.

Polačok skonštatoval, že termín otvárania obálok s ponukami na dodávateľa na výstavbu sa menil sedemkrát:

„To je pre Prešov už neprijateľné a nechceme dopustiť, aby sa 30. marca opäť posunul.“

Foto
Demonštranti obmedzili dopravu na priechode pre chodcov  / TASR

Ministerstvo dopravy aj Prešovský samosprávny kraj (PSK) vyzývajú, aby marcové otváranie obálok s ponukami bolo posledné. R4 je podľa hovorkyne PSK Daše Jeleňovej mimoriadne dôležitá dopravná tepna, pričom Poľsko aj Maďarsko sú úspešnejší pri budovaní medzinárodného prepojenia Via Carpatia:

„Naozaj chceme vidieť reálny posun v tejto dlhoočakávanej a pre rozvoj kraja tak potrebnej investícii.“

Obchvaty, rýchlostné cesty vrátane R4 sú nevyhnutné pre rozvoj územia, možný príchod investorov, ekonomiku aj samotné zlepšenie kvality a bezpečnosti života obyvateľov:

„Práve táto stavba spoločne s prvou etapou zabezpečí odklon tranzitu z už tak dopravou zahlteného krajského mesta Prešov a jeho presmerovanie na diaľnicu D1,“ dodala Jeleňová s tým, že severným obchvatom sa podarí zachytiť dopravu z ciest prvej triedy v smere z Vranova nad Topľou, Sniny, Humenného, Medzilaboriec či od hranice s Poľskom.

„Prešovčania nás v priamom prenose vyzývajú, aby sme porušili zákon a nerešpektovali právo súťažiacich subjektov klásť v tendri doplňujúce otázky a povinnosť Národnej diaľničnej spoločnosti na všetky tieto otázky odpovedať. Nátlakové akcie ale výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest nijako neurýchlia, tobôž nie tých, ktoré sa už obstarávajú, a teda je jasné, že sa budú stavať. To je aj prípad II. etapy severného obchvatu Prešova,“ reagoval Martin Petro z rezortu dopravy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre