Prešovčania spisujú petíciu za zachovanie 10-minútových MHD lístkov

PrešovSpravodajstvo

Aktualizované: 6.6., 11.30 hod.

Obyvatelia metropoly východu sa pred niekoľkými rokmi nevedeli stotožniť s tým, že dopravný podnik zrušil štvorzastávkové lístky. Pomohlo to najmä turistom, ktorí sa chceli zo stanice dostať do centra mesta, respektíve obyvateľom, ktorí sa potrebovali presunúť na krátku vzdialenosť. S podobnou nevôľou občanov sa teraz potýka aj prešovský dopravný podnik, ktorý sa rozhodol zrušiť 10-minútový cestovný lístok. Prešovčania začali aj s podpisovaním petície za jeho zachovanie. Ako dôvody uviedli, že tieto lístky využívali najmä turisti, ŤZP osoby či školáci a pracujúci v centre mesta.

Hovorca prešovskej radnice Michal Hudák pre Rádio Košice povedal, že petíciu síce evidujú, no na zmenách v tarifnom systéme to zrejme nezaváži:

„Petíciu evidujeme a rozumieme negatívnemu postoju ľudí voči úpravám tarify, no treba si uvedomiť, že každá takáto zmena tarify bola a vždy bude vnímaná negatívne. Úlohou a povinnosťou mesta voči jeho obyvateľom je však pristupovať k hospodáreniu zodpovedne a robiť také rozhodnutia, ktoré neohrozia finančnú kondíciu mesta, nezadlžia dopravcu, čo by v konečnom dôsledku viedlo iba k poklesu kvality služieb pre občanov alebo ešte vyššiemu nárazovému zdražovaniu cestovného.“

Foto
Desaťminútové lístky využívali najmä turisti, ŤZP osoby či školáci a pracujúci (Ilustračná fotografia)  / TASR

V rámci mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Prešove sa pripravuje nový tarifný systém, ktorý má sprevádzať aj zavedenie platby kartou priamo vo vozidlách. Aj to je jeden z dôvodov, prečo mesto potrebuje jednoduchší a prehľadnejší tarifný systém, aký má v súčasnosti. Hudák dodal, že prechádzať sa preto bude na variant 30 a 60-minútových lístkov:

„Úprava tarify v určitých časových cykloch je ekonomicky nevyhnutným a bežným nástrojom ako zabezpečiť vyrovnané hospodárenie dopravcu a adaptovať sa na reálny vývoj cien a trhu. V tomto procese sa však snažíme nesiahať ľuďom na existujúce benefity a nezdražovať cestovné pre nazraniteľnejšie skupiny, teda seniorov a študentov. Pre tých sme pri zmene tarify navýšili zľavu zo 40 na 50 percent pri zľavnenom cestovnom. Rovnako sa snažíme vyhnúť zdražovaniu časových predplatných lístkov, ktoré sú pre cestujúcich ekonomicky najvýhodnejšie.“

Časové predplatné lístky, teda mesačníky, trojmesačníky, ako aj benefit bezplatnej MHD pre prešovskú mládež a seniorov ostávajú v platnosti. K zmene tarify dôjde pravdepodobne tento rok.

Autor petície Miloš Beladič sa problematike rušenia krátkodobých lístkov MHD venuje dlhšiu dobu v rámci celého Slovenska. Pre Rádio Košice uviedol, že požadujú zároveň obnoviť 15-minútový lístok v Bratislave. Podľa jeho slov má byť cieľom MHD odľahčiť individuálnu dopravu a byť pre cestujúcich efektívnejšou a ekonomickejšou alternatívou ako presun autom. MHD podľa neho tiež využívajú aj sociálne slabší obyvatelia, ktorým zdražovanie situáciu ešte sťažuje. Petíciu za zachovanie 10-minútového lístka v Prešove doposiaľ podpísalo vyše 270 ľudí. Na to, aby sa ňou zaoberali poslanci, by však bolo potrebných aspoň 1000 podpisov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre