Prešovčania: Vymeniť figúrky nestačí

PrešovSpravodajstvo

Občania nie sú spokojní s aktuálnou situáciou na Slovensku, vyšli preto opäť do ulíc.

Ani dážď neodradil Prešovčanov, aby dnes (16.3.) prišli na Hlavnú ulicu v Prešove bojovať Za slušné Slovensko. Podľa organizátorov sa ich tu zišlo zhruba 6000. Pod dáždnikmi, no zároveň s transparentmi v ruke vyjadrili svoj postoj k aktuálnej situácii na Slovensku.

„Neprší, to plače spravodlivosť“, „Na východe nič nie je, všetko ste rozkradli“, „Slušné Slovensko bez mafie“ či „Vymeniť figúrky nestačí“ – aj tak zneli heslá na podomácky vyrobených transparentoch. Z pódia dokonca zaznelo: „Aj keď Fico hovorí, že na východe nič nie je, je tu ešte Pavol Paška.“ Z davu sa ozvalo hlasné fuj.

Pred tisíckami ľudí znova vystúpili niekoľkí rečníci, medzi nimi aj novinár Michal Frank, herečka Veronika Husovská, aktivista Jozef Baran, katolícky kňaz Peter Gombita, študent a spoluorganizátor Veľkého protikorupčného pochodu Tomáš Tabiš, ale aj organizátor protestu Za slušné Slovensko Matúš Nakata.

„Myslím si, že sme sa tu stretli kvôli tomu, že vývoj posledného týždňa ukazuje, že žiadny z koaličných partnerov nemieni počúvať hlas ulice, nemieni počúvať občanov svojej krajiny a tým pádom nemá mandát občana tejto krajiny,“ povedal Nakata a vyzval ľudí, aby vydržali, pretože je to len prvý krok na dlhej ceste.

Foto
Na Hlavnú ulicu v Prešove prišlo aj napriek nepriaznivému počasiu zhruba 6000 ľudí

Protestujúci: Sme za predčasné voľby

Mnohí sa zhodli, že so situáciou na Slovensku nie sú spokojní a keď to bude potrebné, vyjdú do ulíc znova. „Je to hrozné. Toto, čo sa stalo a nastalo potom, je to veľmi hrozné. Treba s tým niečo urobiť, aby nastal už konečne poriadok. Najideálnejšie by bolo, keby sa celá vláda ani nevytvárala, ale vypísali úplne nové voľby. To je jediná záchrana Slovenska,“ povedal pre Košice Online jeden z protestujúcich Prešovčanov.

„Nie sme spokojní s terajšou situáciou, boli sme a sme za predčasné voľby. Neverím, že sa niečo zmení,“ pridala sa ďalšia Prešovčanka.

Galéria k článku

Herečka Divadla Jonáša Záborského Veronika Husovská počas svojho prejavu ukázala davu pred mestským úradom aj zväčšenú fotografiu rezignujúceho premiéra Roberta Fica, ktorý odchádza od prezidenta Andreja Kisku so širokým úsmevom. Na jeho adresu povedala, že vidí aroganciu a výsmech. Na to sa ozval piskot a hlasné „fuj“ či „hanba“.

Okrem spomínaných rečníkov vystúpil s hudobnou vložkou aj Edo Klena, ktorý prirovnal situáciu v krajine k Záborského dielu „Dva dni v Chujave“. Ako povedal a vzápätí aj odspieval, teraz je škaredý deň v Chujave. Zároveň sa nechal počuť, že dúfa, že príde aj pekný deň.

Či budú pokračovať protesty v uliciach aj naďalej, majú podľa organizátorov v rukách len politici našej krajiny.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre