Denne vyšetri približne sedem pacientov.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove včera (28.9.) sprístupnila nové endoskopické pracovisko, ktoré je súčasťou chirurgického oddelenia. Jeho primár a medicínsky námestník nemocnice pre chirurgické odbory Jaroslav Barla uviedol, že nemocnica môže robiť výkony, ktoré doposiaľ nerealizovala:
„Mali sme malé endoskopické pracovisko v rámci chirurgického oddelenia. Urobili sme nové kompletné endoskopické pracovisko s dvoma sálami a anestéziologickým zázemím, to znamená aj s budiacou miestnosťou. Súčasťou rekonštrukcie bola aj rekonštrukcia chirurgickej jednotky intenzívnej starostlivosti, ktorá sa nachádza v tomto trakte.“
Barla spresnil, že pracovisko poskytuje komplexné endoskopické vyšetrenia dolnej a hornej časti tráviaceho traktu, endoskopickú retrográdnu cholangiopankreatikografiu (ERCP) a endosonografiu:
„Napríklad, vyšetrenie ERCP sa v Prešove v podstate vôbec nerobilo a takisto aj endosonografia. Sú to vyšetrenia, ktoré potrebujú pomerne nákladné technické vybavenie. ERCP je vyšetrenie, ktorým sa dajú diagnostikovať a aj liečiť ochorenia žlčových ciest. To znamená, či sú to kamene, alebo sú to stenózy zúženia žlčových ciest, ktoré sú spôsobené nádorovými ochoreniami v oblasti pankreasu a takisto v oblasti žlčových ciest a pečene. Pacientov sme museli posielať po celom Prešovskom kraji, takisto do Ružomberka alebo niekde inde.“
Zdravotníci denne vyšetria sedem až osem pacientov, pričom jedno vyšetrenie trvá aj hodinu. Primárka oddelenia klinickej onkológie Jaroslava Lešková ocenila diagnostiku predovšetkým malígnych ochorení:
„Hlavne pri karcinómoch žlčových ciest, karcinómoch pankreasu, kde vlastne vieme zaviesť drenáž do žlčovodov a týchto ťažko chorých pacientov nemusíme prevážať buď na košické pracovisko, alebo do Popradu, Ružomberka. Táto diagnostika bude už u nás sprístupnená a takisto pri zavedení nového endosonografického vyšetrenia bude pokrok v liečbe malignít, hlavne karcinómov pažeráka, žalúdka, karcinómov pankreasu a kolorektálneho karcinómu.“
Vďaka novému pracovisku sa skráti čas čakania na vyšetrenie. Doposiaľ v regióne chýbalo, čo riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník považuje za nedostatok:
„Keď sa porovnávame s inými nemocnicami podobnej veľkosti a podobného významu, tak tie nemocnice toto pracovisko majú. To bol dôvod, aby sme pacientom z nášho kraja umožnili, aby nemuseli cestovať inde. Financovali sme to z dvoch zdrojov, časť vo výške približne 529-tisíc eur bola zo štrukturálnych fondov Európskej únie na prístrojovú časť. Rekonštrukčné práce sme financovali z vlastných zdrojov vo výške 540-tisíc eur.“
Nové pracovisko prijalo dve sestry a zvyšný personál prišiel z iných oddelení nemocnice. V pláne je zamestnať približne desať lekárov a sestier.
Zdroj: TASR