Prešovská samospráva vyplatila poškodeným z Mukačevskej zatiaľ vyše pol milióna eur

PrešovSpravodajstvo

Na účte je v súčasnosti približne 4,4 milióna eur.

Mesto Prešov pokračuje v prerozdeľovaní finančných prostriedkov obyvateľom z bytového domu č. 7 na Mukačevskej ulici, v ktorom v decembri minulého roka došlo k výbuchu plynu. Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, zatiaľ bola vyplatená suma vo výške takmer 554-tisíc eur: „Mesto previedlo do 30. januára z oficiálneho účtu ďalších 30-tisíc eur pre obyvateľov Mukačevskej ulice. Spolu so sumou 496 500 eur, ktorá bola vyplatená do 7. januára a v polovici januára ďalších 27-tisíc eur, bolo prerozdelených dokopy 553 500 eur.“

Foto
Bytový dom pár dní po výbuchu / TASR

Prešovská samospráva začala vyplácať prvé úhrady už vlani 20. decembra. Ako uviedol Tomek, stalo sa tak na základe žiadostí od samotných obyvateľov z Mukačevskej ulice č. 7 a 9: „Všetky vyplatené peniaze boli prevedené z verejného účtu mesta Prešov, ktorý je určený výhradne na pomoc ľuďom z Mukačevskej ulice. Všetky finančné prostriedky z verejného účtu slúžia ako priama pomoc pre obyvateľov z Mukačevskej ulice dotknutých výbuchom plynu. Mesto Prešov ich vyplatí do posledného centa obyvateľom z Mukačevskej ulice. Peniaze z účtu neboli ani nikdy nebudú použité na účely asanačných alebo záchranných prác.“ Verejná zbierka trvala do 31. januára. Na účte je v súčasnosti približne 4,4 milióna eur. Radnica tieto peniaze rozdelí už iba majiteľom bytov z  bytového domu č. 7.

Rodinám dotknutých tragédiou finančne pomohla aj  Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku, ktorá vyzbierala sumu takmer 42-tisíc eur. Ako povedala Emília Mihočová z Biskupského úradu Východného dištriktu ECAV v Prešove, symbolický šek tamojšej primátorke Andrei Turčanovej odovzdal generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko spolu s generálnym dozorcom Jánom Brozmanom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre