Prešovská škôlka opäť získala certifikát Zelená škola

PrešovSpravodajstvo

Materskú školu trápilo množstvo odpadu, ktorý vzniká v kuchyni a jedálni. Dali si preto za cieľ znížiť množstvo bioodpadu, čo sa podarilo zaujímavou formou aj pre deti.

Upozorňovať na environmentálne problémy našej planéty je mimoriadne dôležité. V duchu hesla „Začnime od seba…“ by sme mali fungovanie Zeme vysvetlovať už jej najmenším obyvateľom - deťom.

Úspešne sa to darí školám, ktoré venujú špeciálnu pozornosť práve týmto „zeleným“ témam. Materská škola na Budovateľskej ulici v Prešove je jednou z dvanástich materských škôl na Slovensku, ktorým sa podarilo získať medzinárodný certifikát programu Zelená škola. Prešovskej materskej škole sa tento úspech podarilo zopakovať už po piaty raz.

„Materskú školu trápilo množstvo odpadu, ktorý vzniká v kuchyni a jedálni. Dali si preto za cieľ znížiť množstvo bioodpadu o 20 percent, pričom s deťmi pátrali po pôvode potravín, navštívili lokálny trh aj bezobalový obchod, deti sa učili čistiť zeleninu a s kuchárkami pripravovali zeleninové šaláty,“ uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Foto
MS Budovateľská získala oceneniu už po piaty raz / FB MŠ Budovateľská

Na školskom dvore tiež vytvárali kompost, vysadili bylinky a urobili vyvýšené záhony. Na jar plánovali vysadiť aj vlastnú zeleninu. Po celoplošnom zatvorení škôl však už tento plán nemohli realizovať.

„Oslovili sme rodičov s prosbou, aby s deťmi doma vysadili semienka a pripravili priesady. Po návrate do materskej školy sme chceli pokračovať a vysadiť ich na dvore do vyvýšených záhonov. Milo nás prekvapilo, že sa zapojila viac ako polovica rodín. Ostali sme zatvorení dlho, tak vznikli balkónové záhradky, rodičia s deťmi nám posielali fotografie. Pomohlo nám to ostať s deťmi v kontakte, viesť ich ďalej v téme potraviny, zlepšila sa aj komunikácia s rodičmi a preniesli sme envirovýukové prvky do domácností,“ uviedla školská koordinátorka Zelenej školy Lucia Drobná.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Program Zelená škola realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica. Ide o najväčší environmentálny výchovno-vzdelávací program na svete a na Slovensku funguje 16 rokov.

„Program je určený pre školy, ktoré majú odvahu robiť environmentálnu výchovu reálne, nie formálne, čo celoplošné zatvorenie škôl preverilo. Cieľom je robiť, čo učíme, učiť inak a zmeny v dennom fungovaní škôl robiť spoločne,“ dodala manažérka programu Zuzana Gallayová.

Spolu s materskou školu na Budovateľskej ulici v Prešove získali v rámci Prešovského kraja ocenenie Zelená škola aj materské školy na ulici 8. mája vo Svidníku a v obci Vrbov (okres Kežmarok). 

 

Zdroj: SITA

Komentáre