Prešovská vedecká knižnica bilancuje rok 2024

PrešovSpravodajstvo

Zaznamenala státisíce návštev, sprostredkovala nové služby aj podporu rómskej kultúry.

Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove vlani zaznamenala takmer 400-tisíc návštev, fyzických aj virtuálnych. Zorganizovala celkovo 255 kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré navštívilo 9292 návštevníkov. V stredu (23.4.) sa v jej priestoroch uskutočnil verejný odpočet činnosti a hospodárenia knižnice za rok 2024.

Medzi zaujímavé aktivity vlaňajška patrila súťaž v tvorbe esejí na tému „Čo pre mňa znamená byť Európanom“, ktorá bola určená študentom stredných a vysokých škôl, ako aj pravidelná organizácia digitálnych výstav vo Window Gallery, ktoré prezentujú tvorbu umelcov a zamestnancov knižnice.

Jednou z hlavných výhod knižnice sú samoobslužné zariadenia, ktoré umožňujú nepretržité výpožičky bez potreby asistencie knihovníka. V minulom roku bolo zrealizovaných takmer 150-tisíc absenčných aj prezenčných výpožičiek.

V predošlom roku knižnica rozšírila samoobslužný Knihomat o službu Nájdi a požičaj, ktorá ponúka najnovšie tituly bez potreby ich objednávania cez online katalóg. Táto služba umožňuje používateľom pohodlný prístup k najnovším prírastkom v knižnici.

V roku 2024 ŠVK vynaložila viac ako 70-tisíc eur na nákup nových knižničných jednotiek, pričom do fondu pribudlo 7219 dokumentov. Novou skúsenosťou boli aj podujatia edukačného charakteru, ktoré sa realizovali v rámci projektu Kultúra pre školy, podporeného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (MK SR), ktoré zahŕňalo 21 podujatí.

Foto
Prešovská vedecká knižnica bilancuje rok 2024 / TASR

„Keď nám MK SR ponúklo možnosť realizovať projekt Kultúra pre školy, naše dokumentačné centrum sa rozhodlo pre výchovné koncerty. Flamenco ako súčasť rómskej kultúry a tradičnú rómsku hudbu sme priniesli do škôl, ktoré navštevujú deti z marginalizovaných rómskych komunít, teda do lokalít, kde sa tieto deti bežne nestretávajú s podobnou formou vyššej rómskej kultúry. Výchovné koncerty realizovali rómske hudobné skupiny, ktorých členovia sú zároveň pedagógovia. Takýto typ aktivít je pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia veľmi prospešný a potrebný,“ uviedol Roman Čonka, vedúci oddelenia dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.

Oddelenie historických knižničných fondov vydalo v roku 2024 sedem edičných titulov v printovej alebo elektronickej podobe. Knižnica sa zapojila aj do realizácie projektov. Jedným z nich bol LibraryEdu, ktorý bol podaný v rámci preddefinovanej iniciatívy z Grantov EHP a Nórska.

„Išlo o medzinárodný projekt MK SR ako žiadateľa a koordinátora, piatich slovenských knižníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a troch nórskych knižníc. Hlavným cieľom bolo posilniť inštitucionálnu spoluprácu medzi knižnicami oboch krajín a zdieľať skúsenosti medzi partnermi,“ uviedla projektová manažérka knižnice Renáta Šmidová.

Knižnica získala nenávratný finančný príspevok od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na projekt Portál v cloude – kultúra otvorená všetkým, ktorý bude realizovaný do roku 2028. Má za cieľ zefektívniť prevádzku exitujúceho portálu, ktorý uchováva digitálne kultúrne objekty z oblasti rómskej kultúry.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre