Prešovské národné divadlo triumfovalo na odovzdávaní cien Dosky 2019

SlovenskoKultúra

Cenu za najlepší ženský herecký výkon získala Tatiana Poláková.

Najlepšou inscenáciou divadelnej sezóny sa stala monodráma Petra Brajerčíka a Júlie Rázusovej Moral Insanity v podaní Prešovského národného divadla a v réžii Júlie Rázusovej. Hra získala ocenenie Dosky 2019. Slávnostný ceremoniál 24. ročníka divadelných ocenení sezóny - Dosky, ankety divadelných kritikov a teoretikov sa uskutočnil v nedeľu (10.11.) v priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Monodráma Moral Insanity Prešovského národného divadla bola vytvorená na motívy knihy Umberta Eca Pražský cintorín. Skúma konšpiračné teórie, antisemitské a rasistické predstavy, ktoré vychádzajú z nepriaznivej ekonomickej a spoločenskej situácie. Zároveň reflektuje ich odraz v médiách a v politike. Predstavenie a jeho tvorcovia zo šiestich nominácií získali až päť Dosiek.

Cenu za najlepšiu réžiu sezóny si prevzala Júlia Rázusová za réžiu inscenácie Moral Insanity. Dosky za najlepší ženský herecký výkon získala Tatiana Poláková za postavu Márie Stuartovej v inscenácii Mária Stuartová v Štátnom divadle Košice. Ocenenie za najlepší mužský herecký výkon sezóny si odniesol Peter Brajerčík za inscenáciu Moral Insanity.

Foto
Júlia Rázusová a Peter Brajerčík  / TASR

Cenu za najlepšiu scénografiu sezóny získal Michal Lošonský, a to za inscenáciu Hlava XXII v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Dosky za najlepší kostým sezóny získala Katarína Holková za inscenáciu Bakchantky v Činohre Slovenského národného divadla. Cenu za najlepšiu scénografiu sezóny si odniesol Martin Husovský za hudbu k inscenácii Moral Insanity.

Za mimoriadny počin v hudobnom divadle bol ocenený Zi-Zhao Guo za postavu Otella v inscenácii opery Gioachina Rossiniho Otello v Štátnej opere Banská Bystrica. Cenu za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla sI odniesli Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová za choreografiu inscenácie 3x20 Ženy v Divadle Štúdio tanca Banská Bystrica. Cena za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla patrí Petrovi Brajerčíkovi a Júlii Rázusovej za text k inscenácii Moral Insanity.

Divadlom sezóny sa v hlasovaní divákov stalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves. Cenu Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla získala teatrologička, vysokoškolská profesorka, kritička, prekladateľka, odborníčka na slovenské a francúzske divadlo a drámu Soňa Šimková.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre