Prešovské sídliská sú niekoľko dní bez teplej vody

PrešovSpravodajstvo

Odstávka mala byť ukončená už minulý týždeň.

Takmer celé Sídliská I, II a III v metropole Šariša sú už niekoľko dní bez teplej vody. Dôvodom je plánovaná odstávka, ktorá sa však predĺžila. Ako informoval dodávateľ tepla a teplej vody spoločnosti Spravbytkomfort Prešov, predĺženie odstávok spôsobili technické problémy pri rozsiahlych opravách teplovodu. Spoločnosť začala s postupnými odstávkami teplej vody už koncom júla.

Odstávka vody na sídliskách mala byť ukončená minulý týždeň. Spoločnosť Spravbytkomfort ju predĺžila do stredy 11. septembra. Ako uviedla predsedníčka Natália Banduričová, ide o rozsiahlu výmenu potrubí na hlavnej vetve centrálneho horúcovodného rozvodu, ktorý zásobuje teplom celé sídliská I, II, III v dĺžke približne tri kilometre: „Takáto rozsiahla investičná akcia tu ešte nebola. Niektoré časti potrubia sú v zemi od výstavby sídliska, to znamená skoro 55 rokov. Táto akcia má zabezpečiť, aby minimálne ďalších 50 rokov nebolo potrebné rozvody meniť a aby sa v minimálnej miere musela v budúcnosti odstavovať dodávka tepla a teplej vody pre prípadné poruchy na rozvodoch. Na trase rozvodov sú uzly - šachty, kde sa spája niekoľko vetiev potrubí s priemerom 250 milimetrov. V týchto bodoch je nutné opätovne odstavovať všetky vetvy, aby potrubia boli prázdne a bolo ich možné zvariť. Preto sú odstávky niekoľkokrát po sebe a nie je ich možné robiť postupne.“

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Pri zvolenom technologickom postupe je potrebné rozvody opätovne niekoľkokrát napustiť a vypustiť vodou v objeme 150-tisíc litrov. „Toto množstvo vody je potrebné nahriať, aby sa potrubie nahrialo a roztiahlo a v tejto fáze je nutné upevniť potrubia nasypanou zeminou. Každá odstávka vyžaduje realizáciu tohto postupu opätovne. Pri tejto vysokoprofesionálnej práci nie je možné, žiaľ, predvídať problémy, ktoré postup prác spomaľujú, predlžujú a posúvajú ich ukončenie. Práce na tejto akcii sa chýlia k záveru a čaká nás už len jedna odstávka na Sídlisku II a I v priebehu budúceho týždňa,“ uzavrela Banduričová.

Komentáre