Prešovskí hasiči vyzývajú, aby ľudia nevypaľovali trávu, nefajčili v lesoch a nezakladali oheň na nevhodných miestach

PrešovSpravodajstvo

Minulý rok hasiči v okrese zasahovali pri 69 požiaroch v prírode.

Marec a apríl sú dlhodobo obdobím, keď horí najčastejšie. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Prešove preto verejnosť upozorňuje na predchádzanie vzniku požiarov.

Minulý rok hasiči v okrese zasahovali pri 69 požiaroch v prírode, zväčša išlo o vypaľovanie trávy.

„Jar je obdobie charakteristické zvýšenou pracovnou aktivitou pri odstraňovaní starých zvyškov suchej trávy, lístia, porastov a rôznych odpadkov. Tieto práce si niektorí nezodpovední občania uľahčujú tým, že vypaľujú suchú trávu, kladú ohne v lesoch, lesných porastoch a v ich blízkosti. Nebezpečenstvo vzniku požiaru vytvára aj odhodená neuhasená cigareta, a hlavne hra detí so zápalkami, ktoré sú častou príčinou vzniku požiarov," uviedol inšpektor oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Prešove Ľubomír Kijovský.

Foto
Ilustračná fotografia  / TASR

V okrese Prešov hasiči v minulom roku zasahovali pri 69 požiaroch v prírode, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v roku predtým o osem požiarov viac.

„V 48 prípadoch bolo príčinou vzniku požiarov vypaľovanie trávy a suchých porastov, čo je o 16 prípadov viac ako v predchádzajúcom roku. Boli tiež zaznamenané štyri lesné požiare v katastri obce Chminianske Jakubovany a Drienovská Nová Ves," skonštatoval Kijovský. V okrese Sabinov hasiči v minulom roku zaznamenali tri lesné požiare v meste Lipany a v obciach Ľutina a Olejníkov. 

„OR HaZZ v Prešove sa na občanov preto obracia s výzvou na aktívnu spoluprácu, na rešpektovanie zákona o ochranu pred požiarmi. Zároveň vyzýva nevypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, nefajčiť v lesoch a nezakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu," upozornil Kijovský.

Celkovo bolo v roku 2019 na Slovensku evidovaných 210 lesných požiarov s priamou škodou 1,1 milióna eur, pri ktorých sa zranili dve osoby.

 

Zdroj: TASR

Komentáre