Prešovskí krajskí poslanci opäť upravili tohtoročný rozpočet

PrešovSpravodajstvo

Bežné výdavky navýšili o 50-tisíc eur.

Poslanci na pondelkovom (13.6.) 37. zasadnutí zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) rokovali aj o zmene rozpočtu. Bežné výdavky navýšili o 50-tisíc eur, pričom zdroje týchto prostriedkov sú predovšetkým vratky organizácií pracujúcich v kraji či preplatenie poistných udalostí a refundácií. Prešovská župa použije sumu na riešenie ekologických problémov v obci Poša.

„Priamo tieto prostriedky použijeme na Pošu, keďže padlo rozhodnutie, že Poša sa nebude riešiť účelovou dotáciou, ale priamo úrad zo svojich bežných výdavkov si prenajme alebo objedná službu na vyriešenie vzoriek, ktoré je potrebné pre ďalšie riešenie v rámci Poše,“ vysvetlil vedúci odboru financií PSK Peter Makara.

Foto
Prešovská župa použije 50-tisíc eur na riešenie ekologických problémov v obci Poša / TASR

V rámci kapitálových výdavkov došlo v rozpočte aj k menším škrtom, pričom peniaze z nich by mali putovať na úpravu kuchyne Strednej športovej školy v Poprade a taktiež na vybudovanie ambulantnej starostlivosti pre pacientov s autizmom v Centre sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove. Makara avizoval, že zmeny nastanú aj v oblasti kultúry:

V oblasti financovania kultúry rušíme bibliobus. Tam prebehli dve výberové konania, dvakrát neúspešne. Dodávatelia pre nedostatok súčiastok nemajú záujem sa zapájať do takýchto zákaziek. Chceli sme vykompenzovať výpadok toho autobusu, tak na základe daru z Humenného prerábame dva autobusy. Každá prerábka bude stáť 25-tisíc eur.“

PSK nechce rušiť bibliobus, podľa poslancov je myšlienka cestujúcej knižnice veľmi dobrá. Na vyčlenené finančné ponuky však žiadny z poskytovateľov nereagoval, čo potvrdil aj predseda PSK Milan Majerský:

„Toto riešenie bibliobusov je najlacnejšie pre tento kraj. Dohodli sme sa s naším dodávateľom služieb, že nám dáva darom dva kusy autobusov s tým, že musíme potom my dobudovať tú vnútornú infraštruktúru, čo sa týka políc, internetu a nejakých ďalších vecí, ktoré tam sú tak, aby tieto bibliobusy fungovali v rámci PSK, minimálne v tých odľahlých obciach.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre