Prešovskí mestskí poslanci schválili kúpu akcií 1. FC Tatran Prešov. Vyčlenili 400-tisíc eur

PrešovSpravodajstvo

Zastupiteľstvo vykonalo aj zmeny v orgánoch spoločnosti, kde nominovali viaceré futbalové osobnosti.

Foto
Od majoritného akcionára, obchodnej spoločnosti Futbal Tatran, s.r.o., odkúpi mesto jeho 86,96-percentný podiel zodpovedajúci 100 kusom akcií za ich nominálnu hodnotu navýšenú o jednu euro v sume necelých 332-tisíc eur. (Ilustračná fotografia) / 1fctatran.sk

Mestské zastupiteľstvo v Prešove opätovne schválilo odkúpenie akcií futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov a chce sa stať jeho stopercentným vlastníkom s cieľom predovšetkým pomôcť zachrániť mládežnícky futbal v klube.

Od majoritného akcionára, obchodnej spoločnosti Futbal Tatran, s.r.o., odkúpi mesto jeho 86,96-percentný podiel zodpovedajúci 100 kusom akcií za ich nominálnu hodnotu navýšenú o jednu euro v sume necelých 332-tisíc eur, a to za splnenia viacerých podmienok.

Peniaze majú ísť v prospech klubu. Poslanci zároveň rozhodli o odkúpení zvyšných 4,35 percenta akcií od tretieho akcionára – spoločnosti Just, s.r.o. za menovitú hodnotu akcií necelých 16 600 eur za podmienky predchádzajúceho nadobudnutia akcií od Futbal Tatran, s.r.o.

Foto
Mestské zastupiteľstvo rozhodovalo o odkúpení akcií futbalového klubu už po tretíkrát. (Ilustračná fotografia) / 1fctatran.sk

Mestskí poslanci na svojom utorkovom (20.7.) online rokovaní schválili zmenou rozpočtu aj financovanie kúpy akcií vo výške 350-tisíc eur z rezervného fondu. Navyše odsúhlasili aj prostriedky na čiastočné zabezpečenie financovania futbalového klubu v jesennej časti treťoligovej súťaže. Vykonali tiež zmeny v orgánoch spoločnosti, kde nominovali viaceré futbalové osobnosti.

Mestské zastupiteľstvo rozhodovalo o odkúpení akcií futbalového klubu už po tretíkrát. Prvé uznesenie z júna 2020 sa nepodarilo naplniť, keď sa problémom stala požiadavka vykonania auditu, na ktorej sa obe strany nedokázali dohodnúť.

V júni tohto roku prijalo zastupiteľstvo pozmenené uznesenie, ktoré ale nepodpísala primátorka mesta Andrea Turčanová pre zamietavé stanovisko hlavného kontrolóra mesta.

Tentoraz poslanci schválili uznesenie aj s viacerými podmienkami týkajúcimi sa zabezpečenia v prípade skrytých záväzkov aj s prípadnou možnosťou odstúpenia od kúpnej zmluvy. Podmienkou na jej uzatvorenie je pritom aj súčinnosť predávajúceho pri oboznámení mesta ako kupujúceho s účtovným a právnym stavom spoločnosti 1. FC Tatran, a. s.

Foto
Žiadna samospráva nemá čo zriaďovať a financovať profesionálne kluby. Má sa plne sústrediť a pomáhať mládeži. Táto naša motivácia viedla aj k rozhodnutiu pred rokom, aby sa zachránila futbalová akadémia, povedala poslancom primátorka Andrea Turčanová / TASR

Ako v tejto súvislosti informoval vedúci odboru financií a mestského majetku Mestského úradu v Prešove Radko Lapoš, futbalový klub predložil mestu informáciu, že záväzky spoločnosti k 13. júlu sú vo výške 273-tisíc eur, spoločnosť eviduje aj pohľadávky zhruba vo výške 50-tisíc eur a má majetok v zostatkovej hodnote 67-tisíc eur.

Lapoš zároveň doplnil, že podľa predbežných prepočtov je na zabezpečenie celej sezóny klubu potrebných odhadom zhruba 360-tisíc eur. Poslanci zmenou rozpočtu schválili na chod klubu v jesennej časti 50-tisíc eur. Pôvodný návrh počítal so sumou 100-tisíc eur. Ďalšie prostriedky plánujú zabezpečiť vďaka sponzorom.

„Žiadna samospráva nemá čo zriaďovať a financovať profesionálne kluby. Má sa plne sústrediť a pomáhať mládeži. Táto naša motivácia viedla aj k rozhodnutiu pred rokom, aby sa zachránila futbalová akadémia. Tá žiaľ medzitým vypadla a nepodarí sa ju zachrániť. Teraz ide aspoň o záchranu Útvaru talentovanej mládeže, v ktorom máme registrovaných 280 detí. Z dlhodobého hľadiska si nemyslím, žeby mesto malo mať futbalový klub. Beriem to ako prechodné obdobie, ako zastabilizovanie klubu. Verím, že spoločne aj s mestským zastupiteľstvom sa nám podarí naštartovať tento klub, získať sponzorov a prípadne aj nového majiteľa, kde by sme tieto naše akcie opätovne odpredali,“ vysvetlila na zasadnutí poslancom filozofiu predkladaného návrhu primátorka Andrea Turčanová.

Foto
Novým predsedom predstavenstva klubu sa stal bývalý medzinárodný rozhodca Ľuboš Micheľ. Za podpredsedu bol zvolený bývalý slovenský futbalový reprezentant Stanislav Šesták, ktorý aktuálne tím vedie aj ako tréner. (Ilustračná fotografia) / 1fctatran.sk

Po schválení uznesení dodala: „Rokovanie dopadlo podľa očakávania. Poslanci odsúhlasili odkúpenie akcií a následne aj rozpočtovú zmenu, aby sme mali reálne peniaze na zaplatenie akcií. Teraz ostáva už iba vyhrnúť rukávy a ísť do práce.“

Zastupiteľstvo zvolilo aj nové orgány spoločnosti 1. FC Tatran Prešov, a.s., z predstavenstva ktorého odvolalo doterajších členov Miroslav Remetu a Slávku Vattaiovú a z dozornej rady Martina Holuba a Mareka Bakoša.

Novým predsedom predstavenstva sa stal bývalý medzinárodný rozhodca Ľuboš Micheľ. Za podpredsedu bol zvolený bývalý slovenský futbalový reprezentant Stanislav Šesták, ktorý aktuálne tím vedie aj ako tréner.

Členom predstavenstva sa stal ďalší bývalý reprezentant a odchovanec Tatrana Martin Jakubko. Zvyšných dvoch členov predstavenstva plánuje mestské zastupiteľstvo zvoliť neskôr. Za členov dozornej rady boli zvolení mestskí poslanci Lukáš Anderko a Mikuláš Komanický, ktorý je takisto bývalým dlhoročným hráčom a trénerom Tatrana. Za mestský úrad je v dozornej rade Radko Lapoš.

Futbalový klub 1. FC Tatran Prešov odohrá podľa informácií uverejnených na svojej sociálnej sieti tohtoročnú treťoligovú sezónu na ihrisku vo Veľkom Šariši. Úvodný zápas súťaže odohrá na domácom ihrisku v sobotu 31. júla proti Krompachom.

Zdroj: TASR

Komentáre