Prešovskí poslanci rokovali aj o petícii proti výstavbe na Dilongovej ulici

PrešovSpravodajstvo

Okrem iného odobrili vznik novej ZUŠ.

Poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve v Prešove schválili viacero bodov, ktoré by mali mať podľa nich pozitívny vplyv na ďalšie fungovanie samosprávy. Patrili medzi ne aj odhlasované prevody mesta vrátane súhlasu poslancov s budúcim predajom schátraného objektu na ulici MDŽ, ktorý samospráva nemá možnosť zrekonštruovať. Na objekt sa radnica chystá vyhlásiť verejnú aukciu, ktorou chce tento majetok zhodnotiť oveľa výhodnejšie, ako je v súčasnosti odhadované. Víziou je objekt predať takému investorovi, ktorý ho zveľadí a vylepší celkovú vizáž tejto lokality.

Mestskému zastupiteľstvu sa podarilo odsúhlasiť aj novú súťaž na zastávkové prístrešky MHD. V horizonte troch rokov by sa tak v Prešove mohlo podariť vymeniť všetky prístrešky za nové. V pléne prešiel aj prevod obchodného podielu spoločnosti Futbal Tatran Aréna, návrh predložila vedúca odboru majetku mestského úradu Lýdia Brumerčíková:

„Prejavujeme vôľu uplatnenia predkupného práva, to ale neznamená, že budeme uhrádzať tú kúpnu cenu. Musí tomu predchádzať ešte niekoľko iných úkonov a až následne...toto je iba jeden z úkonov.“

Foto
Poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve v Prešove schválili viacero bodov (Ilustračná fotografia)  / TASR

Prešovskí poslanci rokovali aj o petícii proti výstavbe apartmánového domu na Dilongovej ulici. Vedúci odboru hlavného architekta Patrik Panda uviedol, že petíciu nie je možné zobrať v pôvodnom znení na vedomie, keďže nie je ukončený proces EIA:

„Vzhľadom k tomu, že Mestskému úradu v Prešove nebol doručený žiaden relevantný dokument, podanie, na základe ktorého by mohol začať konať vo veci samej, petíciu bude potrebné prerobiť podľa paragrafu 5. Predsedníčke petičného výboru bude zaslaná písomná odpoveď spolu s odôvodnením nemožnosti vybavenia podanej petície. Aj napriek tomu ju však predkladáme mestskému zastupiteľstvu a jej obsah odporúčame zobrať na vedomie.“

Hlavný kontrolór Alexander Ernst požiadal primátora Františka Oľhu, aby odoslal petíciu aj orgánom štátnej správy:

„Určite mesto Prešov má aj z hľadiska kompetencie cestného správneho orgánu silné nástroje na to, aby vedelo ochrániť záujmy občanov, ale hlavne záujmy dopravy a kompetencie v oblasti dopravy.“

Poslanci odobrili aj návrh na podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok v troch oblastiach, sumy predstavujú 100-tisíc eur na Hackathon, na cezhraničnú spoluprácu pri záchrane pamiatok približne 470-tisíc eur, ale aj vyše 140-tisíc eur na projekt pod kamennou baňou od Prešovského samosprávneho kraja. V pléne prešiel aj návrh na poskytnutie dotácií v oblasti kultúry a športu.

„Rozpočtové prostriedky, ktoré sú na to určené, budú schvaľované opätovne, budeme musieť o nich rozprávať pri zmene rozpočtu v júni, preto by som rád upozornil aj kultúrne inštitúcie, aj ostatných, že zatiaľ budem viazať tieto rozpočtové prostriedky primátorským rozpočtovým opatrením,“ vysvetlil Oľha.

Zelenú dali poslanci aj vzniku novej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Šarišan a Šarišanček. Folklórny súbor a zároveň Občianske združenie Šarišan tvorí dlhoročnú a neodlučiteľnú súčasť identity mesta Prešov. Nová ZUŠ bude nielen nositeľom tradícií regiónu, ale aj rodiskom novej generácie folklórnych umelcov v Prešove.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre