Prešovskí seniori môžu zostať v priamom kontakte s blízkymi vďaka návštevnému domčeku

PrešovKoronavírus

Osobné stretnutia sú takýmto spôsobom bezpečné aj v nepriaznivej epidemiologickej situácii.

V areáli Zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjate vznikol návštevný domček, ktorý umožňuje klientom zostať v priamom kontakte s najbližšími aj počas pandémie. Osobné stretnutia sú tak bezpečné aj v nepriaznivej epidemiologickej situácii. Ako uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, Inštitút aktívneho bývania v spolupráci so samosprávou vymysleli návštevný domček, ktorý môže byť situovaný takmer všade:

„Navrhli sme jeho koncept, vyriešili technické detaily, konzultovali s RÚVZ a ďalšími kompetentnými inštitúciami a dnes máme model, ktorý sme ako prototyp postavili a skúšobne umiestnili v Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov – Cemjata.“

Foto
Domček sa počas priaznivej epidemiologickej situácie bude využívať ako terapeutické priestory pre klientov / TASR

„Počas pandémie došlo k dlhodobému odlúčeniu členov rodín, ktoré mnohí seniori niesli veľmi ťažko. O to viac, že niektorí z nich sami ochoreli a museli bojovať s koronavírusom. Žiaľ, boli aj takí, ktorí sa už neuzdravili a pre pandemické obmedzenia nemali šancu rozlúčiť sa v ťažkých chvíľach choroby so svojimi príbuznými. Nový návštevný domček seniorom umožní, aby zostali v kontakte s blízkymi, napríklad aj v prípade bežnej chrípkovej epidémie, čo je veľmi dôležité,“ skonštatovala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Domček pozostáva z dvoch oddelených priestorov, ktoré sú predelené sklom a prepojené audiozariadením. Zároveň boli použité materiály, ktoré sa ľahko dezinfikujú. V jednej časti je senior, v druhej návšteva. Domček sa počas priaznivej epidemiologickej situácie bude využívať ako terapeutické priestory pre klientov.

Komentáre