Prešovský kraj je pripravený počas prípadnej druhej vlny pandémie pomôcť s ubytovaním repatriantov

VýchodKoronavírus

K dispozícii je približne 170 lôžok.

V čase, kedy Slovensko zasiahla prvá vlna pandémie, prešovská župa vyčlenila pre potreby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v súvislosti so štátom organizovanou repatriáciou 4 ubytovacie zariadenia s celkovou kapacitou 570 lôžok. V prípade potreby je Prešovský samosprávny kraj (KSK) pripravený svoje zariadenia štátu opäť poskytnúť.

„Vzhľadom na zavedenie inteligentnej domácej karantény predpokladáme, že rezort by si v prípade druhej vlny pandémie mal vystačiť s vlastnými kapacitami. Samozrejme, budeme rešpektovať rozhodnutie štátu a príslušného ministerstva. Ak nás bude ešte potrebovať, sme pripravení opäť pomôcť. Možno to nebude v takej miere a s kapacitami ako pri prvej vlne, keďže v internátoch v Poprade a v Bardejove aktuálne prebiehajú rekonštrukčné práce, ale vieme byť súčinní a poskytnúť ubytovacie zariadenia vo Svidníku a Vranove nad Topľou s kapacitou zhruba 170 lôžok,“ informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

PSK od apríla do konca mája poskytol ubytovanie takmer 950 repatriantom. Boli medzi nimi Slováci, ktorí prichádzali postupne zo zahraničia z rôznych krajín sveta, napríklad z Veľkej Británie, Rakúska, Chorvátska, USA, Belgicka, ale aj z Malajzie, Turecka, Egypta či Švédska, čo potvrdila aj Jeleňová:

„PSK reagoval na vzniknutú situáciu s umiestňovaním navrátilcov zo zahraničia na požiadavky štátu rýchlo a akčne. Máme už tú skúsenosť, vieme, že to bol pre obe strany veľmi náročný proces. Napriek tomu si trúfame opäť zareagovať promptne, ak bude treba. Dúfame však, že sa situácia na Slovensku nezhorší natoľko, že sa opäť vrátime k režimu štátom riadenej repatriácie a umiestňovaním navrátilcov zo zahraničia v našich školských internátoch.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre