Prešovský kraj spúšťa očkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu

PrešovKoronavírus

V pilotnej fáze sa to týka rizikových pacientov.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v SOŠ technickej na Volgogradskej ulici v Prešove v sobotu 23. októbra začne pilotné očkovanie treťou dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Pacienti s poruchou imunity môžu prísť od 8.00 do 18.00 hod.

„Očkovacie tímy budú preočkovávať jednotne vakcínou od Pfizer/BioNTech, konkrétne v spoločenskej miestnosti školy v samostatných kójach, ktoré budú rozdelené na dve skupiny. V prvej budú očkovaní ľudia s pozývacou SMS zo štátnej čakárne, v druhej záujemcovia bez registrácie s potvrdením diagnózy od svojho lekára, ktorým bude tretia dávka aplikovaná na počkanie,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský s tým, že na tento teň majú zakontrahovaných 1200 očkovacích látok.

Prešovská župa zároveň plánuje pokračovať v očkovaní v obchodných centrách, konkrétne na Ulici Armádneho generála Svobodu v Prešove a na Dlhých Honoch v Poprade, a to v nedeľu 24. októbra od 10.00 do 16.00 hod.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Mobilná očkovacia jednotka tento týždeň navštívila Spišské Podhradie, Svit a Lendak, kde celkovo podala 200 vakcín. PSK je pripravený začať očkovať treťou dávkou aj vo veľkokapacitných centrách v Humennom a Poprade, pričom ich otvorenie bude závisieť od záujmu ľudí.

„Očkovanie treťou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu je v prvej fáze určené pre imunosuprimovaných ľudí, teda ľudí s poruchou imunity – onkologických pacientov, ľudí s oslabenou imunitou alebo autoimunitným ochorením, ako aj pacientov na kortikoidnej liečbe, napríklad astmatikov,“ povedala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Rizikoví pacienti dostali od Národného centra zdravotníckych informácií SMS správu o možnosti svojho preočkovania, ktoré ich vyzvalo na registráciu cez štátnu čakáreň. Tretiu dávku však dostanú aj bez registrácie. Na mieste očkovania musia predložiť SMS správu o ich zaradení do fázy tretieho očkovania alebo potvrdenie diagnózy od všeobecného lekára či špecialistu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre