Pretrhnutie dvoch priehrad si vyžiadalo evakuáciu desaťtisíc obyvateľov

SvetSpravodajstvo

Občania musia mať aj v krízovej situácii rúška a dodržiavať odstup.

V americkom štáte Michigan sa po niekoľkých dňoch intenzívnych dažďových zrážok pretrhli dve vodné priehrady, kvôli ktorým bolo evakuovaných približne desaťtisíc obyvateľov. Národná meteorologická služba (NWS) po pretrhnutí priehrad Edenville a Sanford vydala varovania o bleskových povodniach pre oblasti neďaleko rieky Tittabawassee.

Tamojšie úrady informovali, že v častiach mesta Midland sa môže nachádzať 2,7 metra vody. Agrochemická firma Dow Chemical už v tomto smere podnikla núdzové opatrenia. Guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová pre okres Midland County vyhlásila mimoriadny stav. Toto mesto s viac ako 40-tisíc obyvateľmi môže zaplaviť historicky vysoká úroveň vody. Úrady vyzvali obyvateľov, aby v rámci opatrení proti pandémii koronavírusu mali pri evakuácii ochranné rúška a dodržiavali spoločenský odstup.

Foto
Zaplavený dvor v meste Edenville / TASR

Pri evakuácii obyvateľov pomáhala Michiganská národná garda. NWS vyhlásila, že situácia je mimoriadne nebezpečná a život ohrozujúca. Meteorológovia zároveň uviedli, že výška hladiny Tittabawassee by mohla dosiahnuť rekordných 11,5 metra.

Priehrada Edenville bola postavená v roku 1924. Michiganské úrady pred dvoma rokmi označili jej stav za neuspokojivý. Priehrada Sanford z roku 1925 dostala dobré hodnotenie svojho technického stavu. Obe však boli v procese odpredaja.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre