Prezident finančnej správy Imrecze rezignoval

SlovenskoSpravodajstvo

Slovensko nemá povinnosť zaplatiť tristo miliónov eur.

František Imrecze sa vzdal vedenia finančnej správy. Svoje rozhodnutie oznámil na rokovaní finančného výboru, kde vysvetľoval kauzu colných podvodov s čínskym tovarom, na ktorý upozornil Úrad pre boj s podvodmi (OLAF). „Moje rozhodnutie súvisí s jednou jedinou vecou, že finančná správa je neustále zaťahovaná do politického boja. Ja politik nie som, nemám nástroje, aby som sa bránil proti politickej demagógii, ale hlavne to škodí inštitúcii a zamestnancom,“ zdôvodnil Imrecze svoje rozhodnutie s tým, že zamestnanci na svoju prácu potrebujú pokoj: „My sme od roku 2012 prešli vo finančnej správe fatálnymi krízami. Ja som ju našiel rozvrátenú, s nefunkčnými informačnými systémami. Nám sa to podarilo skonsolidovať, eliminovali sme podvody na nadmerných odpočtoch a znížili daňovú medzeru na DPH. Toto nikoho v politickom boji nezaujíma. To je dôvod, prečo som sa rozhodol odstúpiť,“ dodal Imrecze.

Ako vyhlásil Imrecze, Slovensko nemá povinnosť zaplatiť tristo miliónov eur, pričom štát sa bude brániť súdnou cestou, aby v kauze možných colných podvodov nezaplatilo ani euro. OLAF pri vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do Európskej únie odhalil colné podvody v celkovej hodnote 2,2 miliardy eur, pričom tristo miliónov z uvedenej sumy sa týka tovaru vstupujúceho do únie cez Slovensko. Problém s vyšetrovaním OLAF majú údajne aj iné krajiny, lebo kalkulácia priemernej ceny tovarov pri preclievaní nie je právne ustojiteľná.

Foto
František Imrecze / TASR

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý na základe dát Eurostatu tvrdí, že colné podvody na Slovensku sa opäť začali od vlaňajšieho leta. Podľa dát prudko klesli priemerné deklarované ceny textilu a prudko stúpli jeho objemy. Imrecze skonštatoval, že finančná správa pracuje s colnou nomenklatúrou, teda s inými dátami ako Beblavý. Jozef Rajtár zo strany Sloboda a Solidarita vyhlásil, že za colnými podvodmi stoja zločinecké skupiny. Zároveň naznačil, že za vysokými podhodnotenými dovozmi môže byť bývalý zamestnanec finančnej správy Daniel Čech, ktorý mal v minulosti pracovať práve v obchode s čínskym tovarom. „Organizovaná zločinecká skupina zariadi, kam tovar príde a ako sa preclí. O tomto hovorí správa OLAF, ktorý je vyšetrovací orgán. Doteraz ste nepodali trestné oznámenie, ani po prevalení tejto kauzy, aby to začala vyšetrovať prokuratúra,“ doplnil Rajtár. V súčasnosti je vedených devätnásť trestných konaní v celkovej hodnote 130 miliónov eur, pričom väčšina z nich je prerušená z dôvodu chýbajúceho dôkazného bremena.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre