Prezidentka sa stretáva s lídrami strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2023

Aktualizované 12.35 hod.

Hlava štátu Zuzana Čaputová v týchto dňoch rokuje s predsedami politických strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Dnes sa stretla s Petrom Pellegrinim, ktorý vyhlásil, že predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer-SD. Pellegrini sa však už neformálne stretol aj s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. 

Uvedomujeme si svoju pozíciu strany, bez ktorej nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia ani jedného typu. Preto budeme pristupovať k rokovaniam zodpovedne, tak aby vláda vznikla,“ povedal líder Hlasu.

Ak by sa strana rozhodla ostať v opozícii, podľa Pellegriniho by nastala patová situácia a hrozili by opäť predčasné voľby. V prípade neúspechu rokovaní so Smerom je pripravený sadnúť si za stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou. Ak by napokon koalícii došlo k zvláštnemu konaniu, zmene priorít a porušovaniu koaličných dohôd, Hlas-SD je pripravený ju opustiť. Následne by sa v takom prípade podľa neho dala zložiť aj nová vláda na základe výsledkov volieb. Vidí v tom dobrý blokačný mechanizmus.

Pellegrini tiež uviedol, že si vie predstaviť v koalícii aj KDH. To už však podľa jeho slov oznámilo rozhodnutie nejsť do koalície v zložení Smer-SD a Hlas-SD. Existujú preto podľa neho len možnosti zloženia vlády Smer-SD, Hlas-SD a SNS, alebo PS, Hlas-SD, SaS a KDH.

Vstup do vlády so Smerom-SD by Pellegrini nebral ako prehru. Tvrdí, že by nešlo o návrat a že Hlas-SD môže byť vo vláde rovnocenným partnerom:

„Nebudem žiadny podržtaška ani nebudeme výťahom k moci, aby si s krajinou mohol zase robiť, čo chce.“

Čo sa týka orgánov činných v trestnom konaní, súčasný šéf polície Štefan Hamran odíde podľa Pellegriniho z funkcie bez ohľadu na to, aká vláda vznikne. Myslí si, že nový minister vymenuje aj nového šéfa Policajného zboru. Považuje to za jasné a isté.

Foto
Zuzana Čaputová sa stretla s Petrom Pellegrinim / TASR

Dnes sa s prezidentkou stretol aj predseda KDH Milan Majerský. Zatiaľ to podľa neho vyzerá tak, že KDH mieri do opozície. Predsedníctvo hnutia si totiž stojí za tým nejsť do vlády so Smerom. V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli v niektorých otázkach priepastné rozdiely medzi stranami, no sú ochotní debatovať, aby došlo k veľkej miere kompromisu:

„Platí aj to, že najvyšší orgán, ktorý rozhoduje o predvolebnej či povolebnej koalícii, je rada KDH, tá bude zasadať 14. októbra a tam sa rozhodne o ďalších krokoch.“

Nemyslí si, že je to neskoro, pretože od Fica nedostali pozvánku na rokovanie. Majerský sa však už stretol so Šimečkom - pri štvorkoalícii je podľa neho veľa otázok, ktoré nebudú tak skoro zodpovedané:

„Byť v liberálno-progresívnej vláde nie je pre nás jednoduché, aby sme zahodili polovičku svojho programu, na ktorom sme získali svojho voliča. Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných politických subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby. A to je jedno, či sa bavíme s jednou alebo druhou stranou.“

Štvorkoalícia môže podľa jeho slov stroskotať, ak liberáli neustúpia od požiadaviek konzervatívcov. Majerský sa zatiaľ nevyjadril, či zostane na poste predsedu Prešovského samosprávneho kraja a zároveň si uplatní mandát poslanca parlamentu, alebo sa jednej funkcie vzdá. Podľa neho sa dá zastávať oba posty, pričom poukázal na to, že tak urobili aj iní šéfovia krajov. 

Foto
S prezidentkou rokoval aj Milan Majerský / TASR

Prezidentka včera (2.10.) poverila zostavením vlády lídra Smeru-SD Roberta Fica a stretla sa tiež s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom.

„Informoval som pani prezidentku, že vedieme neformálne diskusie s predsedami politických strán, ktoré sme ako PS nevylúčili zo spolupráce. Hľadáme, či existuje priestor a vôľa na vytvorenie alternatívnej väčšiny proti tej, ktorú zostavuje Robert Fico,“ povedal Šimečka po rokovaní.

Líder Progresívneho Slovenska rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky víťaz volieb. Zároveň potvrdil, že neformálne rokujú aj s Hlasom-SD. Nepovedal, či by strane ponúkli funkciu premiéra:

„Dopredu si nekladieme žiadne podmienky a červené čiary.“

O detailoch a obsahu rozhovorov s lídrami nechcel Šimečka bližšie hovoriť. Hnutie je pripravené byť aj opozícii a z tejto pozície hájiť základné demokratické pravidlá, právny štát, proeurópsku a prozápadnú orientáciu Slovenska.

 

Zdroj: TASR

Komentáre