Prezidentka Zuzana Čaputová pricestovala do USA

SvetSpravodajstvo

Stretne sa so slovenskou komunitou.

Slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová priletela včera (16.9.) do New Yorku, kde sa počas nasledujúceho týždňa zúčastní na 78. Valnom zhromaždení a vystúpi aj s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy. Bude to jej posledné vystúpenie na pôde OSN vo funkcii prezidentky.

Už dnes má hlava štátu naplánované rokovanie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Hovoriť spolu budú o dominantných témach valného zhromaždenia, najmä o bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine a riešení klimatickej krízy.

„Prezidentka v New Yorku vystúpi aj na Samite trvalo udržateľného rozvoja, ktorý je jednou z najdôležitejších udalostí tohoročného Valného zhromaždenia OSN a zúčastní sa aj na recepcii podávanej americkým prezidentom Joeom Bidenom,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Prezidentka sa stretne aj so slovenskou komunitou žijúcou v Spojených štátoch.

„Zúčastní sa na omši v kostole sv. Jána Nepomúckeho a sv. Františky Xaviery Cabrin na Manhattane, ktorú bude slúžiť slovenský farár Štefan Chanas. Prezidentka sa stretne aj s mladými Slovákmi, ktorí študujú na univerzitách v New Yorku a učiteľkami slovenčiny z víkendových slovenských škôl v New Yorku a New Jersey,“ doplnil Strižinec.

Čaputová počas týždňa zároveň otvorí Slovak Pro Samit, ktorého cieľom je prepájať úspešných slovenských profesionálov a odborníkov, ktorí pôsobia v Spojených štátoch a majú záujem svojimi skúsenosťami a znalosťami pomôcť v rozvoji Slovenska.

Program prezidentkinej cesty vyvrcholí galavečerou pri príležitosti 30. výročia vzniku SR a ČR a 30 rokov členstva v OSN, na ktorej spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom privíta ďalšie hlavy štátov, ako aj významné osobnosti slovenskej a českej komunity v Spojených štátoch. Prezidentka sa späť na Slovensko vráti v piatok 22. septembra.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre