Prezidentskí kandidáti odpovedali na otázky Košice Online

SlovenskoPrezidentské voľby 2024

Volebná kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb sa už naplno rozbehla a kandidáti sa rozcestovali po Slovensku. Ivanovi Korčokovi aj Petrovi Pellegrinimu sme položili dve otázky, ktoré sa týkajú Košíc a východu. Ich odpovede uvádzame v plnom znení a bez úprav.

Chcete v prípade zvolenia zachovať tradíciu úradovania z Košíc?

Ivan Korčok: Samozrejme, jednoznačne áno. Košice sú prirodzeným miestom, odkiaľ prezident tiež úraduje. Toto zachovám, ale rovnako zachovám aj to, čo som robil doteraz na ceste po Slovensku, to znamená, že nebudem sedieť len v hlavnom meste, ale budem pravidelne na cestách. Chcem naozaj Slovensko spájať.

Peter Pellegrini: Samozrejme, že som už nad tým rozmýšľal a dokonca si myslím, že to úradovanie z Košíc by nemalo byť len raz za rok, ako nejakých symbolických pár dní, ale naopak, intenzívnejšie by som využíval aj prezidentskú kanceláriu v Košiciach, aj prezidentskú kanceláriu v Banskej Bystrici. Pretože politik nemôže sedieť v Bratislave, musí sa robiť politika pre ľudí medzi ľuďmi a prezident by mal veľmi dobre poznať kúty Slovenska, ale zároveň načúvať ľuďom, ktorí tam žijú a počúvať o problémoch, ktoré ich trápia. Čiže nemala by to byť len opäť nejaká výnimočná udalosť, že prezident ide teraz na týždeň úradovať do Košíc, ale pre mňa by to bola bežná agenda, kedy by som niekoľkokrát v roku trávil čas v kancelárii na východe Slovenska, aby som sa tak mohol stretať s ľuďmi, so záujmovými združeniami, jednoducho, navnímať tú situáciu a ten život, tak na východe Slovenska, ako aj v strede Slovenska.

Foto
Ivan Korčok a Peter Pellegrini / TASR

Ako vnímate problém odlivu mozgov najmä z východného Slovenska? Ako by ste ho chceli riešiť?

Ivan Korčok: Ja viem veľmi dobre, čo mladých ľudí trápi a prečo odchádzajú. Určite je to stav školstva, zdravotníctva a infraštruktúry. Chcem byť prezidentom, ktorý hovorí pravdu. A tá pravda je, že prezident na toto nemá kompetencie. Ale ja viem veľmi dobre, čo ľudí trápi ešte viac. Ich trápi tá katastrofálna situácia a úroveň politickej kultúry. Chcem to povedať tak, ako mi to hovoria – mnohí sa hanbia za Slovensko. Tak preto chcem prispieť aspoň tomu, keby som bol prezident, aby sa zlepšovala naozaj komunikácia v politike, aby zmizla tá vulgárnosť a agresivita. Lebo mladých ľudí už potom naozaj nedostaneme domov a zostávajú vonku, lebo mnohí z nich – je mi to veľmi ľúto – ale hovorím vám, čo hovoria oni mne, mnohí sa hanbia. Tak ja chcem prispieť k tomu, aby tí mladí ľudí, ktorí sú vonku, naozaj nelámali palicu nad našou krásnou krajinou.

Peter Pellegrini: Tam si myslím, že prezident musí v maximálnej miere podporovať vládu a tlačiť na vládu, aby sa pomaly, ale isto začala veľmi vážne venovať tým extrémnym regionálnym rozdielom, ktoré v našej krajine panujú, aby platilo to, čo hovorím už veľmi dávno a dlho, že nesmie byť potrestaný nikto za to, v ktorom kúte Slovenska sa narodil. Je potrebné preto dobudovať infraštruktúru, zlepšovať kvalitu života človeka a ľudí tak, aby bola všade pitná voda, aby boli vodovody, aby boli kanalizácie, aby bol širokopásmový internet, aby boli cesty, aby fungovali vlaky a hlavne aby aj na východ Slovenska prúdili ďalšie a ďalšie významné investície. To si myslím bude tým najlepším momentom, aby tí ľudia nakoniec si povedali, veď tu na východe nám je dobre, dá sa tu dobre pracovať, dá sa tu kvalitne žiť a nebudú mať potrebu opúšťať našu krajinu. Len vzletnými rečami si nepomôžeme, je to ťažká, mravenčia robota, ale bez významných investícií, ktoré zlepšia život ľudí na východe Slovenska, a bez dobrých pracovných miest, ktoré im budú garantovať slušný a pokojný pracovný život, sa to nepodarí zmeniť.

Komentáre