Veľké výkyvy môžu spôsobiť organizmu šok.
Časté používanie klimatizácie môže mať nepriaznivé účinky pre zdravie ľudí. Striedanie vysokých a nízkych teplôt totiž pre ľudský organizmus predstavuje nečakanú záťaž. Podľa košickej všeobecnej lekárky Diany Gajanovej je preto dôležité používať klimatizáciu s určitou opatrnosťou.
„Treba ju používať skutočne racionálne a s rozumom. Rozdiel oproti vonkajšej teplote a nastaveniu klimatizácie by nemal byť viac ako sedem, osem stupňov maximálne. Pretože potom môže organizmus zažiť takzvaný teplotný šok. Veľmi dôležité je dať pozor na to, keď ste dajme tomu v aute alebo v kancelárii, aby vám výduchy nesmerovali priamo na tvár. Pretože riskujeme zápaly dutín, hrdla, nosovej sliznice,“ upozornila.
Veľmi častým problémom pri jej intenzívnom používaní sú aj zdravotné komplikácie s krčnou chrbticou. Klíma zároveň vysušuje vzduch, a to nepriaznivo pôsobí aj na sliznicu, čím sa porušuje jej prirodzená obranyschopnosť.
„Následky používania klimatizácie môžu byť okamžité. Môže vás seknúť v chrbtici, veľakrát sa stane, že keď človek cestuje na dovolenku a nesprávne používa klimatizáciu, tak namiesto toho, aby si užíval, si doslova odtrpí celú dovolenku. Klimatizácia je skutočne dobrý sluha, ale zlý pán,“ ozrejmila Gajanová.
Klimatizáciu je potrebné pravidelne čistiť, keďže sa v nej okrem prachových častíc zhromažďujú aj zárodky choroboplodných baktérií a mikroorganizmov.
Autor: RÁDIO KOŠICE