Pri bojoch v Pásme Gazy zahynuli humanitárni pracovníci

SvetSpravodajstvo

Izraelská armáda prisľúbila, že incident dôkladne prešetrí.

Nezisková organizácia World Central Kitchen (WCK) pozastavila svoju činnosť v Pásme Gazy po tom, ako pri izraelskom útoku prišlo o život najmenej sedem jej pracovníkov. Išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného kráľovstva, jedného pracovníka s dvojakým občianstvom Kanady a USA a Palestínčana.

Humanitárni pracovníci cestovali do zóny mimo konfliktu v dvoch obrnených vozidlách s logom organizácie a v jednom vozidle bez obrnenia. WCK tvrdí, že konvoj bol zasiahnutý izraelským útokom aj napriek koordinácii činnosti s izraelskými ozbrojenými silami.

Izraelská armáda v reakcii prisľúbila, že incident dôkladne prešetrí a zistí jeho okolnosti. Doplnila, že s organizáciou úzko spolupracuje na dodaní potrebnej pomoci Palestínčanom.

Pásmo Gazy je v súčasnosti vystavené takmer úplnej blokáde a mimovládne organizácie a OSN obviňujú Izrael, že bráni dodávkam humanitárnej pomoci potrebnej pre 2,4 milióna obyvateľov. Tí sú sústredení prevažne v meste Rafah a jeho okolí v južnom cípe enklávy. Izrael obhajuje svoje konanie, ktorého hlavným cieľom je eliminácia radikálneho palestínskeho hnutia Hamas ako hlavného vykonávateľa teroristického útoku zo 7. októbra.

Foto
Boje v Pásme Gazy pokračujú / TASR

Izrael po takmer dvoch týždňoch stiahol tanky a ďalšiu techniku z komplexu nemocnice Šifá – najväčšieho zdravotníckeho zariadenia v Pásme Gazy. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva ovládané palestínskym militantným hnutím Hamas s tým, že v komplexe sa našli desiatky tiel. Tvrdí tiež, že izraelskí vojaci pred odchodom podpálili budovy a úplne ich vyradili z prevádzky. Rozsah škôd vo vnútri komplexu a okolitých budov je podľa neho veľmi veľký.

Izraelská armáda potvrdila ukončenie operácie v okolí nemocnice a stiahnutie svojich vojakov:

„Vojaci ukončili svoje presne stanovené operačné aktivity v oblasti nemocnice Šifá a opustili oblasť nemocnice.“

Operácia v nemocnici sa začala 18. marca. Jej cieľom boli militanti Hamasu, ktorí sa tam mali skrývať a plánovať svoje akcie. Hamas však poprel, že operuje z nemocnice Šifá alebo iných zdravotníckych zariadení v Pásme Gazy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre