Pri cestovaní nás môže prekvapiť bolesť nôh alebo nevoľnosť

SvetLetom svetom

Obidvom komplikáciám sa dá predísť.

Cestovanie na dlhšie vzdialenosti môže so sebou priniesť aj ochorenie – cestovnú trombózu. Táto krvná zrazenina najčastejšie vzniká v žilách dolných končatín a zvyčajne sa prejavuje pri cestovaní lietadlom.

„Je to nebezpečné ochorenie, najmä vtedy, keď dochádza k odtrhnutiu tejto zrazeninky, ktorá putuje v celom žilovom riečišti a môže sa dostať až do pľúc alebo do pľúcnice. A keď dôjde k úplnému uzáveru pľúcnice, vzniká pľúcna embólia a to je stav, kedy človek môže zomrieť,“ ozrejmila hematologička Mária Grullingová.

Ako ďalej uviedla, cestovná trombóza sa pri dobrých preventívnych opatreniach, aj u rizikových osôb, približuje takmer k nule. Rizikoví sú ľudia, ktorí sú obézni, majú onkologické ochorenia, sú veľmi vysokí, majú vysoký krvný tlak. Ohrození sú aj cukrovkári a tehotné ženy. Rizikovou skupinou sú aj ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu a fajčiari.

Občas sa s týmto ochorením spája aj označenie „syndróm ekonomickej triedy“, ktorý je známy od roku 1977, kedy prvýkrát došlo k úmrtiu, zhodou okolností, lekára po 14-hodinovom transoceánskom lete. Lekár dostal pľúcnu embóliu, následne zomrel.

„Názov je spojený s cestovaním v nižšej triede práve preto, že vzdialenosti sedadiel medzi sebou sú veľmi nízke a pohyb nôh, kde sa najčastejšie vytvára v žilách dolných končatín trombóza, je výrazne obmedzený,“ upresnila odborníčka.

Foto
Pri pocitoch nevoľnosti by si mal cestujúci presadnúť dopredu  / pixabay.com

Nedostatok tekutín situáciu zhoršuje

Zhruba po polhodine od štartu dochádza na palube lietadla aj k zníženiu vlhkosti vzduchu. Podľa Grullingovej je v bežnom prostredí zhruba 70-percentná vlhkosť vzduchu, v lietadle len okolo 20 percent. Takisto aj atmosferický tlak je veľmi vysoký a keď letíme, tak v kabínke sa približuje tomu v horách vo výške od 1800 do 2400 metrov.

K trombóze však môže dôjsť aj v aute, autobuse či pri dlhom cestovaní vlakom, hoci tam je viac možností. Môžeme sa napríklad prejsť a ponaťahovať si svaly. Urobiť by sme tak mali už po dvoch hodinách cesty. Pohyb je totiž veľmi dôležitý.

Obrovskou chybou pri cestovaní je aj nízky prísun tekutín. K tekutinám ale nerátame kávu, čaj a už vôbec nie alkohol. Všetky tieto nápoje spôsobujú dehydratáciu organizmu, čo ešte zhoršuje celkový stav.

„Človek keď ide cestovať, má veľký zlozvyk, že nepije, aby nemusel chodiť na wéce a neobťažovať okolocestujúcich alebo zdržiavať autobus. To je základná chyba. Lebo aj zdravý človek, pokiaľ má nízky príjem tekutín a nemusí mať rôzne rizikové faktory, môže dostať trombózu pri dlhej ceste. Takže, ak cestujeme napríklad v lietadle, kde je pohyb obmedzenejší, tak určite pri dĺžke päťhodinového letu minimálne 1,5 litra tekutín treba vypiť,“ zdôraznila hematologička.

Bolesti v lýtkach

Grullingová vysvetlila, že cestovná trombóza je asymetrický opuch, teda výrazná bolestivosť najmä v lýtku. Oveľa nebezpečnejšie je, keď človek ani nevie, že ho niečo bolí. To znamená, že nemá ani predstavu o tom, že by mohol byť chorý.

Cestovná trombóza sa zvyčajne prejaví až do 30 dní od absolvovania cesty, nemusí to byť bezprostredne po vystúpení z dopravného prostriedku. Preventívne opatrenia sú dôležité najmä u tých, ktorí majú kŕčové žily.

„Buď bandáž elastický použiť alebo elastické pančuchy. Určite sa treba prejsť po dvoch hodinách a u ľudí, ktorí sú rizikoví, sa môžu preventívne podávať aj lieky. Ale vždy len na odporúčanie lekára. A práve preto aj ja stále hovorím svojim pacientom, že keď idete absolvovať takúto dlhú cestu, treba prísť, my vám vieme pomôcť,“ vyzvala Grullingová.

Zároveň dodala, že ochorenie sa nemôže prekonať bez toho, aby sa nezačalo liečiť. Neexistuje, aby to človek zvládol len tak, že si poleží v posteli a prejde mu to ako chrípka.

Foto
Pri trombóze dochádza k odtrhnutiu zrazeniny, ktorá putuje v celom žilovom riečišti a môže sa dostať až do pľúc  / archív

Nevoľnosť v aute či v autobuse

S cestovaním sa však nespája len cestovná trombóza, ale aj ochorenie známe ako kinetóza. Ide predovšetkým o nevoľnosť a závraty. Ako uviedla neurologička Diana Horváthová, kinetóza je príznak istej nerovnováhy medzi tým, čo vníma vnútorné ucho a špecializovaný orgán v ňom.

Kinetóza môže vzniknúť z rôznych príčin, môže sa prejaviť pri cestovaní v rôznych dopravných prostriedkoch s podobnými príznakmi. Ale nemôže vzniknúť pri behu alebo pri chôdzi. Ako si ale pomôcť v dopravných prostriedkoch a eliminovať nevoľnosť?

„Ak naozaj vieme, že v aute nám býva zle, je veľmi dobré, keď sedíme na prednom sedadle alebo v autobuse. Pretože môžeme pozorovať horizont, vieme sa zafixovať na jeden bod, kedy nedochádza k nesúmernému prijímaniu signálov zo statokinetického orgánu a oka, a jednoducho odeliminujeme nepríjemný pocit, ktorý nám môže vzniknúť,“ vysvetlila Horváthová.

Keď cestujeme autom, nie je vhodné čítať, pretože dochádza k rôznym otrasom. Písmená vtedy začnú „plávať“, opäť nefixujeme pohľad na jeden bod a môžeme sa cítiť veľmi zle. Pri cestovaní lietadlom môžeme posádku poprosiť o miesto vpredu. Pri plavbe loďou je najoptimálnejší stred dopravného prostriedku.

Foto
Na nevoľnosť je veľmi účinný zázvor / pixabay.com

Pomôcť môže zázvor

Prevencia spočíva nielen v tom, že si vyberieme, kde budeme sedieť. Prevenciou je aj to, že sa na cestovanie psychicky pripravíme. Kinetózou trpia skôr ženy a deti. Tým by sme napríklad nemali ani pripomínať, že im môže byť počas cesty zle.

Určite nie je vhodné cestovať na lačno. Netreba však konzumovať ani ťažké jedlá, po ktorých nám môže byť nevoľno aj bez natriasania sa dopravného prostriedku. Veľmi nápomocné môžu byť aj hygienické vreckovky alebo obyčajné vrecko. Pri prejavoch kinetózy sa dá pomôcť liekmi, ale aj prírodnými preparátmi.

„Veľmi vhodný je zázvor, sú aj výživové doplnky, ktoré obsahujú zázvor. Takže ten veľmi dobre pomáha. Alebo tí, ktorí majú radi tabletku, sú to lieky s obsahom cinarizínu a tie sú aj voľne dostupné, aj na predpis niektoré. Takisto existujú homeopatické prípravky, ktoré sú väčšinou odporúčané aj u detí, takže môžu mať dobrý preventívny účinok,“ odporučila Horváthová.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre