Pri Košiciach vznikne nový závod automobilky Volvo na výrobu elektromobilov

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 15.30 hod.

Švédska automobilka Volvo Cars postaví v priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov za 1,2 miliardy eur. Vytvorí tak európsky výrobný trojuholník, ktorý zahŕňa závody v Gente v Belgicku a Torslande vo Švédsku.

Štart výstavby košického závodu je naplánovaný na rok 2023, inštalácia zariadení a výrobných liniek sa zrealizuje v priebehu roku 2024. Sériová výroba elektrických automobilov Volvo Cars sa plánuje na rok 2026.

Ambíciou automobilky je posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných áut ročne. Nový závod je plánovaný na produkciu do 250-tisíc vozidiel ročne.

Závod bude mať v súlade s cieľom spoločnosti do roku 2025 klimaticky neutrálne výrobné procesy a využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Automobilka ním cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.

Ide o prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov. Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600-tisíc vozidiel ročne.

Foto
Pri Košiciach vznikne nová automobilka (Ilustračná snímka) / TASR

Premiér Eduard Heger povedal, že príchod švédskej automobilky je historická chvíľa pre Slovensko a ukazuje, že dokážeme byť aj v nepriaznivom období exkluzívnym partnerom pre investorov:

„Dlho sme čakali na to, aby Slovensko uzrelo takéhoto investora.“

Volvo vytvorí v závode približne 3300 pracovných miest. Premiér však očakáva, že sa okolo neho vytvorí klaster firiem a počet pracovných príležitostí sa ešte výrazne zvýši. To by mohlo podľa Hegera motivovať aj Slovákov žijúcich v zahraničí k návratu na Slovensko.

Kabinet premiéra schválil návrh investičnej zmluvy, z ktorého vyplýva záväzok investora zrealizovať investíciu novej prevádzkarne a zároveň záväzok Slovenska poskytnúť investičnú pomoc na realizáciu projektu.

Firma preinvestuje do výstavby závodu spolu 1,18 miliardy eur. Vláda prispeje investičným stimulom vo výške 267 miliónov eur a ďalšie stovky miliónov si vyžiada príprava priemyselného parku. Stimul bude realizovaný vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný aj nehmotný majetok. Podľa ministra financií Igora Matoviča ide o dobrú investíciu do budúcnosti.

„Bude to stáť peniaze. Je to normálne, bežné,“ skonštatoval.

„Od nástupu na ministerstvo hospodárstva je jednou z mojich priorít znižovanie regionálnych rozdielov. Splnili sme v tomto smere nielen jeden z našich najdôležitejších míľnikov, ale aj môj dlhodobý sen priniesť do tejto lokality nového významného investora,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Foto
Kabinet premiéra schválil návrh investičnej zmluvy / TASR

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka podpísal investičnú zmluvu s 20 bodmi, v ktorých sa kraj zaväzuje, aby napomohol investícii.

„Konkrétne sme sa zaviazali napríklad zabezpečiť zavedenie nových liniek verejnej dopravy do strategického parku, zabezpečiť rozvoj a údržbu ciest II. a III. triedy zlepšením ich stavu a dopravného napojenia na cesty vyšších tried, zabezpečiť rozšírenie odstavných plôch pre nákladné vozidlá, poskytnúť investorom súčinnosť pri zriaďovaní a rozvoji obnoviteľných zdrojov energie s cieľom dosiahnuť ich klimaticky neutrálne zásobovanie energiou, ako aj poskytnúť spoluprácu pre zvýšenie kapacity medzinárodného vzdelávania na našich stredných školách vrátane prípravy absolventov potrebných pre tieto nové pracovné miesta,“ uviedol Trnka.

Kraj sa tiež zaviazal poskytnúť súčinnosť pri vzniku cenovo dostupného nájomného bývania či podporovať zriadenie rezidenčnej výstavby v dochádzkovej vzdialenosti od strategického parku.

V Bratislave bol dnes aj primátor Košíc Jaroslav Polaček. Otvorenie závodu považuje za obrovskú príležitosť na zlepšenie života v celom regióne:

„Od čias výstavby Východoslovenských železiarní je to najvýraznejšia strategická investícia v Košiciach, ktorá zmení tvár celého regiónu. Máme radosť z toho, že tu budú vyrábať najmodernejšie elektrické autá.“

 

Zdroj: TASR

Komentáre