Pri Prešove sa začalo s razením tunela Okruhliak

PrešovSpravodajstvo

Bude merať takmer dva kilometre.

Vlani sa Prešovčania dočkali ukončenia prvej etapy severného obchvatu, ktorého súčasťou bol aj tunel Bikoš. Dnes sa začali práce na tuneli Okruhliak, ktorý spadá pod druhú etapu. Dlhý bude 1,8 kilometra a podľa zástupcu jedného zo zhotoviteľov Miroslava Žáka sa začne raziť zo západnej strany:

„Začíname teraz z tejto strany. Niekedy v novembri by sme mali začať z druhej strany. Tam sa teraz chystá portál, no a mali by sme preraziť potom po nejakých šiestich mesiacoch, čiže november, plus šesť mesiacov. Je predpoklad, že by tam mohli byť napučiavé horniny, ktoré v kontakte s vodou spôsobujú vysoké tlaky.“

Žák sa zatiaľ iných geologických problémov neobáva. Metropola Šariša bola podľa primátora Františka Oľhu z dopravného hľadiska dlhodobo ignorovaná. Preto je dobudovanie obchvatu pre Prešov mimoriadne dôležité.

Deväť úsekov v meste Prešov patrí medzi extrémne zaťažené z hľadiska dopravy. Vieme to doložiť aj dátami, takže každé odľahčenie dopravy je pre mesto Prešov doslova vykúpením a jednoznačne pozitívna reakcia na to, že sa začalo a že sa pokračuje a že Prešov sa konečne po 30 rokoch samotného Slovenska stal prioritou pre budovanie ciest a obchvatov,“ reagoval Oľha.

Foto
Začali sa práce na tuneli Okruhliak / TASR

Celkovo má mať druhá etapa viac ako desať kilometrov a hotová bude do štyroch rokov. Úsek ušetrí vodičom približne sedem minút a zároveň spadá do cestného koridoru Via Carpatia. Minister dopravy Jozef Ráž mladší ubezpečil, že jazdenie po obchvate bude bezplatné:

Bude súčasťou tých obchvatov, ktoré budú bez úhrady a povinnosti mať diaľničnú známku. To je asi to najdôležitejšie, čo treba občanom povedať. Myslíme si, že do 1. júla stihneme spraviť vyhlášku tak, aby aj keď ešte nebude osadené dopravné značenie, ktoré o tom bude informovať, tak tie obchvaty už zadarmo budú.“

Diaľničná známka by nemala byť potrebná okrem iných ani pri jazde po obchvatoch Košíc a Popradu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre