Projekt okrem iného prispel k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov.
Na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí v Prešove sa nachádzajú dva parky, ktoré sa dočkali kompletnej revitalizácie. Práce vrátane obnovy spevnených plôch a chodníkov, rekonštrukcie fontány či sadových úprav sa začali v lete minulého roka, pričom trvali 14 mesiacov.
Primátor Prešova František Oľha pre Košice Online uviedol, že projekt okrem iného prispel k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov:
„Úplne nové osvetlenie prináša väčšiu bezpečnosť. V rámci projektu sa inštaloval aj kamerový systém. Aj z hľadiska bezpečnosti si myslím, že toto je obrovský prínos pre ľudí. Týmto lokalitám chceme prinavrátiť život, sú vedľa dôležitej cyklistickej komunikácie Eurovelo, využitie aj smart lavičiek, kde sa dajú nabiť mobilné telefóny. V blízkosti sú študenti, čiže môžu to využívať.“
Pri revitalizácii sa kládol dôraz aj na ekológiu a opatrenia proti klimatickej zmene. Jeden zo zhotoviteľov Branislav Feriančik povedal, že preto tam pribudli aj dažďové záhrady:
„Dažďové záhrady sú opatrením proti klimatickej zmene. Tieto záhrady majú poskytovať vlahu a prinášať vodu do prostredia, kde je vlahy málo, ako sú mestské infraštruktúry. V dažďových záhradách budú ešte osadené vodné rastliny, ktoré ich trošku spestria, dodajú tomu aj farbu, budú kvitnúť počas istých období.“
Parky v blízkosti centra boli dlhodobo zanedbané a Prešovčania ich málo využívali. Cyklistická trasa bola presmerovaná k novému priechodu pre chodcov. Súčasťou prác bolo aj doplnenie prvkov drobnej architektúry vrátane lavičiek, informačných tabúľ, odpadkových košov, stojanov na bicykle či fontánok na pitie.
Janka Nemcová z Oddelenia riadenia projektov povedala, že samospráva plánuje pokračovať v podobných projektoch:
„Prebieha výstavba Panská záhrada v Nižnej Šebastovej, kde je krásny až historický objekt, s krásnym plotom, s picími fontánkami, tiež rozsiahla prestavba verejného priestranstva. Plánovaným odovzdaním je aj cykloakčný plán, čo sú cyklotrasy pozdĺž celého Sídliska III, Levočskej ulice a 17. novembra, zástavkové niky, ktoré tam teraz rekonštruujeme. Všetko do konca roka, sú to európske peniaze, ktoré musia byť ukončené do konca roka.“
Revitalizácia územia s rozlohou viac ako 13-tisíc metrov štvorcových stála približne 808-tisíc eur. Samospráva na tento účel získala nenávratný finančný príspevok z eurofondov vo výške zhruba 652-tisíc eur. Peter Hroš za zhotoviteľa dodal, že spolupráca s radnicou napreduje:
„Som rád, že aj pre Prešovčanov sme mohli prispieť svojou činnosťou, k skrášleniu životného prostredia. Dúfam, že podobných aktivít bude ešte viac. Teším sa na ďalšiu výzvu, lebo s mestom máme zazmluvnenú revitalizáciu predstaničného priestoru, ktorú by sme mali začať na budúci rok.“
Samospráva zároveň plánuje zámenou parciel získať park na Masarykovej ulici a vytvoriť tak ďalšiu zelenú oázu v centre mesta.