Pri útoku dronom prišiel o život vodca al-Káidy Zawahrí

SvetSpravodajstvo

Zabili ho v afganskej metropole Kábul.

Americký prezident Joe Biden potvrdil zabitie vodcu teroristickej siete al-Káida Ajmana Zawahrího v Kábule. Zawahrí sa nachádzal na balkóne svojho úkrytu v afganskej metropole, keď ho v nedeľu v ranných hodinách zabili dve strely vypálené z bezpilotného lietadla.

„Operácia bola úspešná a nedošlo k žiadnym obetiam v radoch civilistov,“ uviedol Biely dom.

Jeden z vysokopostavených amerických predstaviteľov uviedol, že operácia na zabitie Zawahrího sa plánovala niekoľko mesiacov a Biden bol prvýkrát informovaný o navrhovanej operácii 1. júla tohto roku. Americký prezident potvrdil, že udelil povolenie na uskutočnenie náletu, počas ktorého Zawahrí zahynul:

„Spravodlivosť bola dosiahnutá a tento teroristický vodca už neexistuje.“

Foto
Smrť vodcu al-Káidy je najväčším úderom pre toto militantné zoskupenie od zabitia jeho zakladateľa / TASR

Tajné služby už skôr tento rok naznačili, že sa Zawahrího manželka spolu s deťmi presunula do metropoly Kábul. Dovtedy sa predpokladalo, že líder teroristickej siete sa spolu s rodinou skrýva v Pakistane. Následne Zawahrího niekoľko mesiacov sledovali a zaznamenali jeho spôsob života. Z domu nikdy nevychádzal, chodil však na balkón, kde ho nakoniec aj zabili.

Hovorca afganského radikálneho hnutia Taliban Zabihulláh Mudžáhid tiež potvrdil, že sa útok odohral. Zároveň ho ostro odsúdil a označil za porušenie medzinárodných princípov.

Podľa Bidena bol 71-ročný Zawahrí hlboko zapojený do plánovania teroristických útokov v USA z 11. septembra 2001. Vyjadril nádej, že jeho zabitie pomôže v ceste k uzavretiu pre rodiny obetí týchto útokov.

Smrť vodcu al-Káidy je najväčším úderom pre toto militantné zoskupenie od zabitia jeho zakladateľa Usámu bin Ládina v roku 2011. Práve po jeho smrti bol za šéfa al-Káidy vymenovaný Zawahrí. Americké ministerstvo zahraničných vecí za informácie vedúce k jeho dolapeniu ponúkalo odmenu vo výške 25 miliónov dolárov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre