Pri východnej hranici sa opäť tvorí kolóna, priechod zablokovala dodávka

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 15.30 hod.

Hraničný priechod Vyšné Nemecké na protest zablokovala dodávka s prívesom označená banermi s logom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Tá sa však od toho dištancuje a tvrdí, že ide o aktivitu jednotlivca.

„Polícia situáciu monitoruje a je pripravená prijať adekvátne opatrenia. V týchto chvíľach dopravní policajti dohliadajú na priebeh konania ohlásenej udalosti, na dodržiavanie verejného poriadku a snažia sa zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere,informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Vedenie UNAS sa na základe vývoja v Poľsku rozhodlo počkať na výsledok zajtrajších (22.11.) rokovaní medzi Európskou komisiou a zástupcami ukrajinskej a poľskej vlády. Stretnutie zástupcov poľských a ukrajinských dopravcov je naplánované na dnešok. V prípade, že nedôjde k dohode a poľskí dopravcovia budú naďalej pokračovať v protestoch, tak sa UNAS k týmto protestom pripojí na území Slovenska.

„Na čo by sme teraz blokovali, keď nevieme, čo sa dohodne,“ reagoval predseda únie Stanislav Skala s tým, že priechod napriek rozhodnutiu predsedníctva zablokoval jeden z jeho členov.

UNAS na hodinu zablokovala hraničný priechod vo štvrtok (16. 11.). Vyjadrila tým podporu poľským kolegom, ktorí už niekoľko dní protestujú proti liberalizácii pravidiel EÚ pre ukrajinských dopravcov. Slovenskí autodopravcovia hrozia, že ak EK situáciu nebude riešiť, hranicu s Ukrajinou zablokujú úplne. Žiadajú, aby Brusel zaviedol pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy, pretože európske spoločnosti im nevedia konkurovať. Hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod čelí pre protestnú blokádu hraničných priechodov v Poľsku v uplynulých dňoch náporu kamiónovej dopravy.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Hliadky Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance riadia pri východnej hranici dopravu v oboch smeroch. Z dôvodu rastúceho počtu nákladnej dopravy je prejazdný iba jeden jazdný pruh. Kolóna dlhá približne päť kilometrov sa začína od priechodu Vyšné Nemecké a aktuálne končí medzi obcami Krčava a Orechová v okrese Sobrance.

Počas víkendu boli vybavené všetky kamióny, ktoré smerovali na Ukrajinu cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod a čakali v kolóne, ktorá končila pred križovatkou do obce Hažín v okrese Michalovce.

V pondelok (20. 11.) ráno boli preto zrušené opatrenia zamerané na zabezpečenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a radenie osobných a nákladných motorových vozidiel v smere na hraničný priechod. Policajné opatrenie s názvom Kolóna bolo v utorok ráno následne obnovené.

„Dôvodom je opätovný nárast nákladnej dopravy v smere na hraničný priechod,“ uviedla hovorkyňa RHCP Sobrance Agnesa Kopernická.

Aktuálna čakacia lehota je pre nákladnú dopravu na vstupe do Európskej únie (EÚ) cez hraničný priechod Vyšné Nemecké 240 minút a na výstupe z EÚ je to 60 minút. Osobná doprava je vybavovaná priebežne.

 

Zdroj:TASR

Komentáre