Niektorí si vytvárajú zbytočné zásoby.
Už mesiace chýbajú v lekárňach po celom Slovensku voľnopredajné lieky, ale tiež antibiotiká či ostatné liečivá na predpis. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) odôvodňuje výpadok nedostatkom surovín nielen na výrobu samotných liekov, ale tiež na ich obal. Na celom svete totiž chýbajú materiály ako hliník, čo je do značnej miery spôsobené vojnou na Ukrajine. Zaujímali sme sa preto, čo s tým dokáže štát spraviť.
Zákon hovorí, že v kompetencii rezortu sú iba lieky zaradené v zozname kategorizovaných. Ak liek nie je dostupný na trhu v dostatočnom množstve počas 60 po sebe nasledujúcich dní, ministerstvo môže rozhodnúť o ich vyradení zo zoznamu kategorizovaných liekov.
„Ministerstvo zdravotníctva má tak možnosť riešiť nedostupnosť liekov zaradených v zozname kategorizovaných liekov. Nie je však v kompetencii rezortu riešiť nedostupnosť spôsobenú faktormi, ktoré nevieme my alebo držiteľ registrácie lieku ovplyvniť, ako sú, napríklad nedostatok surovín, výpadok vo výrobe, požiar či iná neočakávaná situácia. Čo sa týka liekov bez nutnosti preskripcie, na tie ministerstvo dosah nemá,“ uviedla hovorkyňa rezortu Petra Lániková.
Obmedziť výpadky liečiv sa snaží rezort aj navrhovanou novelou zákona, ktorá upresní možnosti vývozu kategorizovaných humánnych liekov. Po skončení zimných prázdnin a návrate detí do kolektívov rezort očakáva aj zvýšený výskyt respiračných ochorení. Ministerstva sme sa preto pýtali, čo v prípade, ak človek akútne potrebuje niektorý z liekov.
„V prípade výpadku generických alebo biosimilárnych liekov, má lekár k dispozícii iný liek s rovnakou účinnou látkou, ktorá sa líši iba obchodným názvom. Tak isto aj v lekárni môže lekárnik na základe generickej substitúcie ponúknuť pacientovi za nedostupný liek náhradu, pokiaľ spĺňa zákonom stanovené kritéria. Navyše, MZ SR pravidelne zverejňuje na svojej webovej stránke zoznam liekov, ktoré sú plne hradené zo zdravotného poistenia; lekár alebo pacient si môže na základe tohto zoznamu skontrolovať, aby nemusel doplácať za náhradný liek, v rámci jednej účinnej látky,“ vysvetlila hovorkyňa.
Jedným zo spôsobov, ako predísť výpadku liekov, je tiež zodpovedný prístup pacientov. Tí sa totiž často predzásobujú a oberajú tak o možnosť zakúpiť si dôležitý liek tých, ktorí to akútne potrebujú.
„Situácia je v princípe podobná, ako bola doposiaľ. Nejaké množstvá, či už detských sirupov proti horúčke, alebo nejakých liekov proti kašľu sa už objavili. Tie množstvá nie sú síce veľmi vysoké, a práve preto je dôležitý aj ten zodpovedný postoj, aby si ľudia nevytvárali zbytočné zásoby, ale skutočne aby doma mali také množstvo liekov, ktoré dokážu spotrebovať v prípade nejakého ochorenia,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Dodal, že chýbajúce lieky sa vždy dajú nahradiť. V prípade detských liečiv ide napríklad o upravenie množstva z dávky pre dospelých.
Autor: RÁDIO KOŠICE