Pri zemetrasení v Chorvátsku sa zranilo najmenej sedemnásť ľudí

EurópaSpravodajstvo

Otrasy spôsobili rozsiahle materiálne škody.

Chorvátskom včera (22.3.) v ranných hodinách otriaslo zemetrasenie, pri ktorom sa zranilo najmenej sedemnásť ľudí. Tamojší lekári informovali, že 15-ročné dievča je v kritickom stave a bojuje o život. Otrasy zároveň spôsobili rozsiahle materiálne škody. Zemetrasenie s magnitúdou 5,3 udrelo o 6.23 hod., pričom vychádzalo z hĺbky desať kilometrov. Epicentrum sa nachádzalo sedem kilometrov severne od hlavného mesta.

Foto
Škody po zemetrasení / TASR

V Záhrebe praskli múry na domoch, otrasy poškodili strechy a autá, na ktoré spadli časti domov vrátane komínov. Obyvatelia zverejnili fotografie popadaných vecí z políc, rozbitých fliaš či okien. Pri zemetrasení sa poškodila aj tamojšia katedrála, zrútila sa vrchná časť jednej z jej dvoch veží. V meste nastal aj výpadok elektriny a svedkovia videli niekoľko požiarov. Armáda musela evakuovať nemocnicu.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič uviedol, že to bolo najhoršie zemetrasenie v meste za uplynulých 140 rokov. Otrasy nastali v čase obmedzení súvisiacich so šírením nového koronavírusu. Ľudia by sa nemali stretávať na verejných miestach, no počas zemetrasenia vybehli do ulíc. Plenkovič ich vyzval, aby zostali vonku a dodržiavali odstupy. Chorvátsko má zatiaľ 254 ľudí infikovaných ochorením COVID-19.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre