Priaznivci populárnej Lajošky pozor! Rodí sa unikátna publikácia

KošiceTuristicKE

Horská chata Predná holica, turistami nenazývaná inak ako Lajoška, oslavuje 110. výročie od svojho vybudovania. Bohatú históriu, nevšedné príbehy i osudy tých, ktorých mená sú s touto vyhľadávanou budovou uprostred lesov Volovských vrchov spojené, sa teraz konečne dostanú aj na papier.

Foto
Historická fotografia Lajošky z čias, keď sa pri nej lyžovalo - takto by ste ju už dnes nespoznali.

„Lajošku som si zamiloval na prvý pohľad,“ rozhovoril sa autor pripravovanej knižnej publikácie Mgr. Ľuboš Vojtaško PhD. V pozícii zástupcu vedúceho pre výchovno-vzdelávaciu činnosť oddelenia akademického športu na Technickej univerzite v Košiciach organizuje od roku 2013 pešie i cyklistické túry a ich adresou je neraz práve táto chata. „Naše prvé kroky v rámci organizovanej činnosti smerovali práve na Lajošku a počas mnohých návštev ma tam zaujali historické fotografie, predovšetkým tie z archívu nebohého pána Jána Gašpara. Lajoška bola v jeho srdci a v rokoch 1993 až 2000 tu pôsobil ako chatár.“

Myšlienka pustiť sa do mapovania histórie chaty zrela roky, no rozhodnutie napísať knihu padlo počas začiatku jej rekonštrukcie v roku 2020.

„V tom čase sme všetci čakali, ako rekonštrukcia dopadne a ako sa chata zmení. Keď ju potom v roku 2023 slávnostne otvorili, tak som bol stopercentne presvedčený o tom, že idem do toho. V decembri som navštívil manželku pána fotografa Jirouška a dostal som sa tak k úžasným historickým fotografiám. To bol zásadný impulz a odvtedy som sa osobne stretol s vyše 90-timi ľuďmi, ktorí písali históriu Lajošky. K tomu je samozrejme potrebné pripočítať mnoho hodín v mestských archívoch, archívu arcibiskupského úradu a knižniciach. Informácie som čerpal od všetkých žijúcich chatárov, ktorí tu pôsobili, ale aj od ich potomkov. Niekedy pomohlo cieľavedomé pátranie, inokedy náhoda,“ pousmial sa Vojtaško.

Foto
Súčasná podoba Lajošky / PETER JESENSKÝ

Ako príklad šťastnej náhody uviedol video z archívu Mateja Lengyela z roku 1930, ktorý bol zásluhou jedného z nadšencov histórie zdigitalizovaný zo starého celuloidového filmu. „To video nám ponúka nádherný obraz o tom, ako to vtedy na Lajoške vyzeralo. Ako sa tam lyžovalo, ako tam chodili ľudia na turistiku v lete i v zime.“

V pripravovanej knihe sa turisti dozvedia množstvo podrobností. Tou základnou otázkou je však práve to, prečo sa táto chata nazýva Lajoška.

„Nie každý to veru tuší. Lajoš Konrády bol košickým kanonikom a vedúcim viacerých košických združení, vrátane košickej odbočky Karpatského spolku.  Túto chatu miloval a bol jej veľkým podporovateľom. Keď ju potom obnovili v roku 1925 po prvej svetovej vojne, tak to bolo hlavne jeho zásluhou. Významnou mierou prispel aj k ďalšej rekonštrukcii v roku 1927. O dva roky neskôr zomrel na tuberkulózu a jeho kamaráti z Karpatského spolku pomenovali chatu na jeho počesť Lajošova chata,“ hovorí Ľ. Vojtaško. Za najťažšie obdobie chaty označil obe svetové vojny. „Už na konci prvej svetovej bola zdevastovaná, ale ako som spomenul, v roku 1925 ju nanovo vybudovali. Potom však prišla druhá svetová vojna a Silvester 1944. Nemci chatu vypálili pri prenasledovaní partizánov a to bola veľká skaza.“

Foto
Historické fotografie v chate / PETER JESENSKÝ

Chata našťastie opäť vstala z popola a doposiaľ posledná zásadná rekonštrukcia prebehla v rokoch 2020 až 2023. Momentálne sa pýši Lajoška v plnej kráse a disponuje komfortom, aký nikdy predtým nemala. Ten by si zaiste s radosťou užili aj veľké osobnosti, ktoré sem v minulosti s obľubou chodievali.

„A nebolo ich málo. Z tých najvýraznejších mien by som spomenul len profesora Jána Kňazovického či zakladateľa košického maratónu Vojtecha Brauna Bukovského. Obaja sú s touto chatou blízko spätí. O tom, akým spôsobom, to sa čitatelia dozvedia práve v pripravovanej knihe,“ láka jej autor.

Kniha o Lajoške je stále v procese prípravy a hoci ju plánoval vydať Ľuboš Vojtaško už tento rok, napokon sa tak stane až počas toho budúceho. „Posunutie termínu je v tomto prípade veľmi osožné, pretože som sa medzičasom dostal k ďalším zaujímavým informáciám a fotografiám. Knihu teda plánujeme pokrstiť v jesennom období 2025 a stane sa tak samozrejme na Lajoške,“ dodal autor.

Ak je vám táto téma blízka, vydanie unikátnej publikácie môžete podporiť prostredníctvom kampane na jej financovanie. V prípade výšky príspevku 25 eur získate automaticky nárok na samotnú knihu, magnetku i sériu historických pohľadníc.

Foto

Komentáre