Príbehy detí zo speváckych relácií zachytáva nová publikácia

KošiceĽudia

Mnoho ľudí, ktorých začiatky kniha popisuje, sú dnes známymi osobnosťami.

Na Vianoce si každý z nás spomína na svoje detstvo, kedy mali tieto sviatky čarovný význam. Jedna z príjemných spomienok  takmer všetkých detí patrí hudobným reláciám ako Zlatá Brána. Práve tieto relácie mapuje kniha s názvom „Bola raz malá, malá hviezdička“ od Košičanky Viery Ryškovej Salzer

„Názov knihy pochádza z názvu úspešnej detskej pesničky v podaní Ingy Bauverovej, lebo tá jej pesnička dostala najviac ohlasov, listov a žiadostí o opakovanie relácie, takže ju asi každý pozná. No aj preto, že hviezdičkou sú síce všetky televízne deti, no aj každé dieťa, ktoré sa narodí,“ predstavila svoju knihu autorka.

Kniha na 800 stranách mapuje detské spevácke relácie v televíznom štúdiu v Košiciach na čele s reláciou Zlatá Brána. Autorka našla viac ako 100 ľudí, ktorí v Košickom televíznom štúdiu v detstve spievali. Knihu vytvorila z vďaky k Jozefovi Hodorovskému, ktorý bol ako postava Uja Bonifáca tvárou programu Zlatá Brána.

„Na začiatku som nevedela, že to bude mať osemsto strán a okolo sto respondentov. Nevedela som, či niekoho nájdem. Ľudia na krste mi prezradili, že neverili tomu, že túto knihu dovedieme do zdarného konca. Kniha nakoniec vznikla ako dobrovoľná činnosť všetkých detí, ktoré boli súčasťou Zlatej brány a mojej rodiny,“ priblížila príbeh vzniku Viera Ryšková Salzer.

Foto
Kniha na 800 stranách mapuje detské spevácke relácie v televíznom štúdiu v Košiciach  / Archív Viery Ryškovej Salzer

Autorka pozná príbeh košického štúdia lepšie ako ktokoľvek iný. Strávila v ňom úctyhodný čas. Kniha sa začína jej príbehom. „Dovolila som si tú knihu začať svojim príbehom. Spievala som pesnčiku, ktorá sa stala prvým detským hitom. V rozhlase a televízii som začala, keď som mala deväť rokov a odišla som, keď som mala tridsaťdeväť rokov. Keď sa zažalo svetlo kamery, ako keby som bola v inom svete.“

Mnoho ľudí, ktorých začiatky kniha popisuje, sú dnes známymi osobnosťami. „Kto by nepoznal Zuzanku Tlučkovú, ktorá si toho so Zlatou bránou zažila svoje, keď po nej na ulici kričali „Pozri sa, hlúpa Zuza“, Tamarka Čopová zostala verná ako asistentka réžie, Igor Timko z No Name je jasne známy každému. Paľko Zuštiak je momentálne v New Yorku známym choreografom a Dadka Dudičová je takisto aistentkou réžie,“ uzavrela Viera Ryšková Salzer. Náklad knihy sa rozobral hneď počas krstu, prevažne ľuďmi, ktorých príbeh kniha zachytáva.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre