Približne 80 percent hospitalizovaných COVID pacientov v košických nemocniciach nie je zaočkovaných

KošiceKoronavírus

UNLP reprofilizovala ďalšie lôžka.

Nepriaznivý vývoj pandémie koronavírusu negatívne vplýva aj na zdravotnícke zariadenia v Košiciach. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) sa kvôli obsadenosti lôžok snaží prepúšťať do domácej liečby všetkých, ktorí si už nevyžadujú hospitalizáciu. Denne tu však príjmu viac ako 30 nových pacientov, čo pre Rádio Košice potvrdila hovorkyňa UNLP Monika Krišková:

„Aj preto sme pristúpili k ďalšej reprofilizácii. Na Rastislavovej ulici už máme 290 COVID lôžok, obsadené sú na 82 percent. V UNLP máme hospitalizovaných 230 – 240 pacientov s ochorením COVID-19, štvrtina pacientov je v kritickom stave, 13 potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Takmer 30 pacientov potrebuje vysokoprietokový kyslík prostredníctvom high-flow kyslíkových prístrojov.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Približne 80 percent pacientov, ktorí sú momentálne hospitalizovaní, nie sú zaočkovaní. Podobne je to aj v nemocnici v Šaci, kde 75 percent pacientov na kyslíku nemá vakcínu, v prípade umelej pľúcnej ventilácie je to až 100 percent.

„Zdravotnú starostlivosť poskytujeme 29 COVID pozitívnym pacientom, pričom z uvedeného počtu sú 25 napojení na kyslík a 4 si vyžadujú podporu high-flow. Ďalší 3 pacienti  sú na umelej pľúcnej ventilácii. Úmrtnosť, nielen v Nemocnici AGEL Košice – Šaca, ale aj v okolitých zdravotníckych zariadeniach, je, žiaľ, viac ako 80-percentná pri pacientoch, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ reagovala hovorkyňa AGEL SK Martina Pavliková.

V obidvoch nemocniciach aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie respirátorom FFP2. Železničná nemocnica zatiaľ neeviduje žiadnych COVID pacientov, takže v plnej miere poskytuje zdravotnú starostlivosť.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre