Priebeh volieb na východe bol pokojný

VýchodArchívPrezidentské voľby 2024

Aktualizované 24.3. 00.25 hod.

Slováci si dnes v prvom kole volia hlavu štátu. Miestnosti sa otvorili o 7.00 hod. a priebeh volieb je zatiaľ pokojný. Štátna komisia zatiaľ neeviduje vážnejšie podnety a podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Evy Chmelovej by sa mali volebné miestnosti zatvoriť o 22.00 hod. Problémy vo volebných miestnostiach podľa nej evidujú napríklad u starších ľudí v súvislosti s kandidátmi, ktorí sa boja o post hlavy štátu vzdali.

„Všetky okrsky boli poučené, aby informácia o vzdavších sa kandidátoch bola nielen pri vstupe, ale aj za každou zástenou,“ doplnila Chmelová.

Podpredseda okresnej volebnej komisie Košice Michal Kopka pripomenul, že súčasťou práce komisie sú kontrolné výjazdy do mestských častí. Členovia komisie tak absolvovali aj kontrolu hlasovania s prenosnou urnou v zariadení pre seniorov na Skladnej ulici v Košiciach, kde takto hlasovali desiatky starších ľudí. Komisia nemusela riešiť ani problémy či usmernenia voči okrskovým komisiám. Podľa podpredsedu k tomu prispeli aj systematické školenia pre zabezpečenie volieb zo strany okresného úradu.

V Košiciach sa volí aj v Jedálni pre dôchodcov na Vojvodskej ulici v mestskej časti Juh. Predsedníčka volebnej komisie okrsku číslo 12 Alena Berezňaninová uviedla, že voliť sa začalo načas a priebeh je zatiaľ v poriadku.

„Podľa tejto účasti, čo doteraz je, tak asi takých 50, 60 percent, možno,“ odhadla účasť Berezňaninová.

Z hľadiska veku zatiaľ prevažujú voliči v strednom veku a starší. Pokiaľ ide o voľbu do prenosnej volebnej urny, Berezňaninová uviedla, že zatiaľ evidujú troch voličov, ktorí o ňu požiadali.

Predseda komisie volebného okrsku číslo 11 v Základnej škole Gemerská v mestskej časti Juh Roman Šup zhodnotil, že voľby boli bezproblémové. Volebná účasť bola podľa jeho slov priemerná, občas prišlo nárazovo viac voličov, ktorí museli čakať zopár minút. Svoju občiansku povinnosť si prišli splniť všetky vekové kategórie. Niektorí z nich požiadali o prenosnú volebnú schránku.

„Špecifikom tohto volebného okrsku je to, že pod nás spadá nemocnica na Rastislavovej ulici, a tam bolo tých voličov viac,“ povedal Šup, ktorý dodal, že dočasnú volebnú miestnosť v nemocnici využilo približne 20 občanov.

Členky okrskovej volebnej komisie prišli s prenosnou schránkou na jednotlivé oddelenia, čo ocenili najmä imobilní voliči. Dočasná volebná miestnosť fungovala podľa Šupa od 14.00 do 15.00 hod:

„Kto vedel a mohol, tak došiel voliť do miestnosti, a kto bol imobilný, tak za ním sa išlo na konkrétne oddelenie.“

Foto
V Prešove sa voľby konajú aj v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky – v Múzeu Solivar / TASR

V metropole Šariša sa všetkých 66 volebných okrskov otvorilo načas. Vôbec prvýkrát a voľby konajú aj v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky – v Múzeu Solivar, ktoré patrí pod správu Slovenského technického múzea v mestskej časti Solivar.

Koordinátor organizačno-technického zabezpečenia volieb prezidenta v meste Prešov Jozef Smetana uviedol, že pôvodne tento okrsok sídlil v priestoroch kultúrneho zariadenia Parku kultúry a oddychu v Prešove na Solivare:

„Pre havarijný stav tohto objektu sa volebná miestnosť nachádza v objekte Slovenského technického múzea, teda Skladu soli na Námestí osloboditeľov. Okrem toho sa dve volebné miestnosti vrátili naspäť na Strednú priemyselnú školu strojnícku po ukončení rekonštrukcie, ktorá bola v minulom roku a pre ktorú sme v predchádzajúcich voľbách presúvali volebné okrsky na Spojenú školu Pavla Sabadoša a cirkevnú školu sv. Mikuláša.“

Vo volebnom zozname okrsku je zapísaných 974 voličov.

„Ľudia chodia priebežne. Väčšinou stredný, alebo starší vek voličov. Zoznam sa pomaly zapĺňa. Pomerne dosť ľudí sem chodí s volebným preukazom. Možno ich to tu prilákalo aj turisticky práve pre tieto priestory, povedala predsedníčka okrskovej komisie Petra Hučková.

V priestoroch múzea sa nachádza aj expozícia Slovenského technického múzea, ktorú môžu navštíviť záujemcovia aj počas volebného dňa.

Vo voličských zoznamoch pre voľby prezidenta SR je v meste Prešov zapísaných celkovo 65 254 voličov, z nich šesť nemá na základe rozhodnutia súdu oprávnenie voliť. Ďalších 2 884 voličov požiadalo o vydanie hlasovacieho preukazu a môžu voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na území Slovenska.

V Michalovciach prvýkrát volili občania v mestskej športovej hale. Mesto tam presunulo volebnú miestnosť pre okrsok číslo 31. Vedúca odboru komunikácie Mária Stričková uviedla, že zmena nastala po zvážení viacerých faktorov, ktoré súvisia s prístupnosťou pre obyvateľov.

Zástupcovia volebných komisií v Humennom, Michalovciach a Vranove nad Topľou reagovali, že prvé kolo prezidentských volieb na Zemplíne sa zaobišlo bez mimoriadnych udalostí a narušení. Okresná volebná komisia v Humennom, do pôsobnosti ktorej patrí aj okres Snina a Medzilaborce, nemala žiadne podnety. Zapisovateľ Ján Sental potvrdil, že v 165 okrskoch bol pokojný priebeh.

Podobná situácia bola aj v 93 okrskoch, ktoré spadajú pod okresnú komisiu vo Vranove nad Topľou, čo potvrdila jej zapisovateľka Dominika Baníková. Predsedníčka Mária Macková povedala, že okresná volebná komisia v Michalovciach so 183 okrskami nezaznamenala podnety súvisiace s konaním volieb:

Členovia komisie navštívili počas dňa vybrané volebné miestnosti aj v okrese Sobrance, vo Veľkých Kapušanoch či Strážskom. Zameriavali sa aj na kontrolu vybavenia volebnej miestnosti, na obálky či usmerňovanie voličov.

Pokojný priebeh prvého kola prezidentských volieb hlásia aj volebné komisie v okresoch Prešov, Sabinov, Bardejov, Stropkov a Svidník, ktoré nezaznamenali žiadne komplikácie alebo incidenty.

„Priebeh je normálny a pokojný. Tým, že nám nebolo nič hlásené, išli sme na kontrolu, prejsť si pár okrskov a obcí,“ povedala členka okresnej volebnej komisie v Prešove Iveta Kožuchová s tým, že do ich pôsobnosti patrí aj okres Sabinov.

Ani zapisovateľky okresných volebných komisií v Bardejove, Stropkove a vo Svidníku neevidujú žiadne rušivé momenty.

„Čo sa týka Prešovského kraja, situácia je pokojná, bez nejakého závažného narušenia verejného poriadku a bez nejakých závažných incidentov,“ reagovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová.

Všetky volebné miestnosti v Košickom kraji sa zatvorili o 22.00 hod. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Lenka Ivanová uviedla, že nezaznamenali žiadnu mimoriadnu situáciu či incident, ktorý by narušil, prípadne prerušil pokojnú volebnú atmosféru. Policajti rôznych útvarov, v uniformách aj v civile, špeciálne vyškolení policajti či policajti s vycvičenými psami dohliadali na pokojný priebeh volieb v blízkosti volebných miestností.

Riaditeľ KR PZ v Košiciach Štefan Mulik zdôraznil, že polícia dohliadala aj na bezpečnosť obyvateľov či plynulosť cestnej premávky:

„Policajti naďalej ostávajú v teréne až do úplného ukončenia volieb, do záverečného sčítania všetkých hlasov. Zatvorením volebných miestností sa naša činnosť nekončí, chceme všetkým občanom na území Košického kraja zabezpečiť aj pokojnú povolebnú noc.“

Zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Poprade Maroš Baranec oznámil, že priebeh volieb na Spiši bol pokojný a bezproblémový, pričom voličov sa darilo vybavovať priebežne bez väčších zdržaní. Účasť v prezidentských voľbách bola podľa jeho slov rôzna, a to aj v okresoch Poprad a Levoča:

„Riešili sme viac-menej len informatívne záležitosti pre voličov, keď napríklad nevedeli, kam majú ísť voliť a podobne. Hlavne v Poprade bola vyššia účasť, v obciach to bolo také špecifické, niekde prišlo viac, inde menej ľudí. Viac voličov bolo zrána, niekde sa tvorili aj rady, ale priebežne ich vybavovali.“

Keďže okrsky Harakovce a Pongrácovce patria medzi najmenšie, predpokladá sa, že hlasy sa tam sčítajú najskôr. Zapisovateľ okresnej volebnej komisie v okrese Stará Ľubovňa dodal, že tamojšia situácia bola pokojná:

„Všetko bolo v úplnom poriadku, problémy neboli hlásené žiadne. Podľa takých odhadov sa volebná účasť blíži k tým 50 percentám, nie je to tak v každej obci.“

Člen okresnej volebnej komisie v Spišskej Novej Vsi Anton Mican nezaznamenal žiadne vážnejšie problémy v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica, kde volebná účasť bola na úrovni 20 – 45 percent:

„Bude ešte zaujímavé sledovať, aké budú konečné výsledky a koľko voličov prišlo večer. Išlo to všetko plynule, ľudia nemuseli čakať v radoch. Sme dosť veľký obvod, máme 118 okrskov a všetky zrátať je pomerne náročné, takže ťažko povedať, kedy budeme mať posledné hlasy sčítané.“

Volebná účasť v okresnej komisii v Kežmarku nebola podľa predsedníčky Veroniky Havírovej príliš vysoká:

„Možno v mestách to bolo o niečo viac. Čo sme mohli, sme prešli aj osobne, žiadne problémy hlásené neboli a priebeh bol pokojný.“

 

Zdroj: TASR/SITA
 

Komentáre