Priemer zrealizovaných testov klesol. Percento pozitívnych však stúplo

SlovenskoKoronavírus

Situácia v nemocniciach sa stabilizovala.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyhlásil, že počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom sa stabilizoval, pričom aktuálne klesol z 1815 na 1778 ľudí. Reprodukčné číslo je 0,9. Počet infikovaných aj naďalej klesá, ale menej výrazne. Minulý týždeň pokles predstavoval 34 percent, teraz je to 24 percent.

Štrnásťdňová incidencia sa zlepšila z 526 na 409, pri započítaní antigénových testov zo 640 na 484. Počet pacientov v kritickom stave mierne klesol, zo 173 na 167 osôb. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje viac ľudí. V porovnaní s minulým týždňom je to nárast o 6 pacientov.

Kĺzavý medián sa nám z týždňa na týždeň zlepšuje,“ uviedol Krajčí s tým, že momentálne je na hodnote 1326, pred týždňom to bolo 2024.

Priemer zrealizovaných testov klesol z 11 316 na 7211 otestovaných vzoriek. Percento pozitívnych však stúplo zo 16 na 19 percent.

„Avšak pokiaľ si spojíme antigénové testovanie s PCR testami, máme test positive rate, teda percento pozitívne zachytených, okolo desať percent, čo je však mierny nárast,“ vysvetlil Krajčí, podľa ktorého sa reprodukčné číslo bude zhoršovať vzhľadom na uvoľnenie niektorých opatrení.

Foto
Štatistiky vývoja epidemiologickej situácie / TASR

Epidemiologická situácia v regiónoch sa zlepšuje vrátane toho žilinského, kde minulý týždeň bolo viac kritických okresov. Najlepšia situácia je v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Najviac zasiahnutými okresmi sú Púchov, Považská Bystrica, Stropkov a Myjava, v ktorej je aj vysoké percento pozitívnych nad 65 rokov.

Ako skonštatoval Krajčí, percento pozitívnych rastie aj pri PCR, aj antigénových testoch:

„Ochorenie, ktoré sme zrazili intervenciou, v poslednom týždni úplne pochopiteľne pravdepodobne opäť naberá na intenzite.“

Napriek tomu, že počet pozitívnych prípadov nad 65 rokov klesá, podľa Krajčího sa stále nedarí výraznejšie eliminovať šírenie nákazy v tejto rizikovej skupine. Na COVID-19 denne zomrie približne 30 pacientov.

V súčasnosti sú všetky regióny Slovenska červené. Semafor je však podľa Krajčího pripravený. Opatrenia by sa teda mohli opäť prijímať po zlepšení stavu na základe situácie v jednotlivých okresoch. Koaličná rada bude v pondelok 23. novembra rokovať o prípadnom ďalšom kole celoplošného testovania. O návrate detí do škôl sa stále diskutuje.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre