Priestor pri Dolnej bráne v Košiciach sa dočká rekonštrukcie

KošiceSpravodajstvo

Samospráva sa chce uchádzať o financie z eurofondov.

Prekrytie archeologického výskumu Dolnej brány, spevnenie plôch a vylepšenie hydroizolácie sa v Košiciach skloňuje dlhší čas. Mesto však na práce nemalo peniaze. Ani v rozpočte na tento rok neboli na to vyčlenené prostriedky, celkové náklady sa predpokladajú do troch miliónov eur. Samospráva sa však chce uchádzať o financie z eurofondov v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg 2021 – 2027 medzi Slovenskom a Maďarskom, pričom partnerom by bolo maďarské mesto Abaújszanto.

„V najbližších týždňoch má byť vyhlásená príslušná výzva, do ktorej by sme sa chceli zapojiť. Finančné zdroje by sme v prípade úspechu našej žiadosti využili na prvú etapu rekonštrukciu tejto pamiatky. V rámci celkovej rekonštrukcie Dolnej brány by sme chceli  postupne dokončiť stavebné práce súvisiace so sanáciou betónových a kamenných konštrukcií. Uskutočnila by sa aj izolácia kamenných murív, rekonštrukcia svetlíkov, schodov, mreží, potôčika, odvodňovacích žľabov, ako aj práce na skvalitnení drobnej architektúry, výsadby alebo zavlažovania,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.

Foto
Múzeum je pre verejnosť opätovne otvorené / TASR

Výzva by mala byť zverejnená do konca júna. Projektová dokumentácia je hotová, mesto momentálne čaká na vydanie stavebného povolenia. Konkrétny termín začatia rekonštrukcie zatiaľ nie je stanovený. Múzeum v podzemí je pre verejnosť po zimnej prestávke opätovne otvorené v čase od 10.00 do 18.00 hod. V stredu a sobotu sú otváracie hodiny predĺžené do 22.00 hod. Vstupné zostáva rovnaké ako v minulom roku.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre