Aktualizované: 28.6., 10.45 hod.
Nitru včera (26.6.) v podvečerných hodinách zasiahla prietrž mračien a vytrvalý dážď. Vzhľadom na to, že nepriaznivé počasie spôsobilo rozsiahle škody, primátor Marek Hattas vyhlásil mimoriadnu situáciu:
„Škody na verejnom aj súkromnom majetku sú mimoriadne vysoké. Momentálne môžem konštatovať, že neevidujeme následky na životoch a pevne verím, že to tak aj zostane.“
Situácia v Nitre je v súčasnosti stabilizovaná. V teréne sú stovky ľudí, ktorí odstraňujú následky živelnej pohromy. Hattas skonštatoval, že v meste včera do 21.00 hod. spadlo 86 milimetrov zrážok:
„Naša kanalizačná sieť na toto nebola stavaná.“
Množstvo vody vyrazilo kanalizačné poklopy. Základná škola kniežaťa Pribinu, kreatívne centrum na Martinskom vrchu, časť parku, bytové domy a nebytové priestory sú vytopené. Na križovatke pri OC Mlyny sa poškodil asfalt:
„Cesta je v správe Slovenskej správy ciest, práce koordinujeme s Okresným úradom v Nitre. Jazdné pruhy sú tam aktuálne obmedzené, robíme všetko pre to, aby sme dali križovatku čo najskôr do pôvodného stavu,“ uviedol Hattas s tým, že pred jej spustením do prevádzky bude potrebné urobiť pod križovatkou monitoring kanalizácie.
Škody na mestskom majetku boli predbežne vyčíslené na státisíce eur. Radnica rieši situáciu v spolupráci s okresným úradom tak, aby boli škody prefinancované mestu v rámci krízovej situácie. Časť škôd sa vyrieši cez poistky.
Radnica s okamžitou platnosťou vydala zákaz vstupu do parkov a na všetky cintoríny. Argumentuje aktuálnou situáciou, ktorá vznikla v súvislosti so včerajšou živelnou pohromou. Hovorca mesta Tomáš Holúbek spresnil, že pre cintoríny platí v nevyhnutných prípadoch výnimka, ktorá sa vzťahuje prakticky iba na pohreby:
„Aj tu však apelujeme na zvýšenú pozornosť.“
Samospráva vyzýva obyvateľov, aby boli mimoriadne obozretní pri prechádzaní verejnými priestranstvami, hlavne v okolí stromov. Po včerajších extrémnych dažďoch nie je vylúčené, že konáre alebo stromy nevydržia nápor vody a zrútia sa. V teréne sú všetci kompetentní pracovníci a externí pomocníci, ktorí monitorujú zeleň.
V Nitre v tejto súvislosti zasadal krízový štáb. V meste boli zaplavené a poškodené komunikácie, rodinné domy aj pozemky. V mestskej časti Kynek zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru, pričom na ulici Nad Hrabinou odčerpávali vodu z cesty. V mestských častiach Dražovce a Zobor bola vytopená pivnica v kultúrnom dome v Dražovciach. Na Dobšinského ulici boli naplavené kamene a vytekali tam splašky. Na Kláštorskej ulici sa prepadáva chodník a sú tam vytopené pivnice rodinných domov.
V Starom Meste boli zaplavené garáže, parkovisko a cesta na Vodnej ulici. Na Kalinčiakovej ulici došlo k zatopeniu rodinných domov a vyplaveniu splaškov kanalizácie. Pod železničným priecestím na Staničej ulici sa prepadla vozovka, v križovatke Štefánikova a Štúrova ulica sú praskliny v asfalte. Na Mostnej ulici je zaplavené detské ihrisko, podjazd pod R1A z Napervillskej ulice na Zobor je kvôli vode neprejazdný.
Aj Študentský domov Zobor v mestskej časti Chrenová je vytopený. Voda v tejto lokalite poškodila a zaplavila cesty. Podobná situácia je v Janíkovciach, kde sú zaplavené cesty, domy a záhrady a v kultúrnom dome zatekalo do sály. Na križovatke ulíc Kostolná – Hlboká v mestskej časti Čermáň je poškodená cesta. Na Železničiarskej, Hanulovej a Golianovej ulici je nefunkčné verejné osvetlenie.
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch je od piatka (28.6.) opäť otvorená. Ambulancie a návštevy pacientov sú však dostupné len pre mobilných pacientov a príbuzných bez potreby sprevádzajúcej osoby.
„V monobloku naďalej nefungujú výťahy, do ambulancií a na návštevu pacientov sa dá dostať len po schodisku,“ zdôraznila nemocnica, ktorá po prudkých dažďoch a búrke vyhlásila mimoriadnu situáciu.
Riaditeľ nemocnice Mikuláš Blaško priblížil, že voda zaplavila výťahové šachty:
„Okamžite bola zastavená operatíva, všetky prípady boli presmerované do iných nemocníc. Keďže nešli výťahy, nebolo možné transportovať pacientov.“
Zároveň bola zaplavená aj kuchyňa a práčovňa. Okrem iného došlo k výpadkom dodávok vody a hrozil energetický blackout, keďže boli zatopené rozvádzače vysokého napätia.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Lena Košťálová konkretizovala, že hasiči kvôli nepriaznivému počasiu od včerajšieho večera do dnešného rána absolvovali 35 výjazdov:
„Hasiči odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, ktoré ohrozovali premávku, či odčerpávali vodu z pivničných priestorov rodinných a obytných domov.“
V teréne bolo 29 príslušníkov HaZZ a 111 dobrovoľných hasičov s 37 kusmi techniky. V okresoch Senica a Piešťany mali po štyri výjazdy a v okresoch Galanta a Trnava po jednom výjazde. V ďalších mestách a obciach zasahovali dobrovoľné hasičské zbory.
Hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne Marián Petrík povedal, že v Trenčianskom kraji včera zaznamenali 22 výjazdov:
„Išlo o odstraňovanie popadaných a naklonených stromov, ktoré ohrozovali premávku, a odčerpávanie vody zo zatopených objektov. Celkovo pri týchto udalostiach zasahovalo 16 príslušníkov HaZZ a 93 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí, bolo nasadených 29 kusov hasičskej techniky.“
Okrem profesionálnych hasičov boli v teréne aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Pobedim, Stará Turá – Papraď, Záriečie, Krajné, Kanianka, Horný Lieskov, Púchov, Bojnice, Visolaje, Beluša, Sverepec, Dolné Kočkovce, Pružina, Beluša – Podhorie a mestskej časti Púchova Nosice.
Zdroj: TASR